Hakkında

Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak müşteri isteklerini zamanında, güvenilir ve tarafsız olarak karşılamak ilkesinden hareket ederek konusunda uzman kadrosuyla tam bir takım ruhu içerisinde hizmet vermektedir. Kurumumuz, devamlı büyümeyi, büyürken de teknolojiyi takip ederek konusunda lider olmayı hedeflemektedir.

Gıda sanayi ve tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü Bursa ve çevresindeki illerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre ait firmalar Enstitünün müşterilerini oluşturmaktadır. Enstitümüz bağlı olduğu Bakanlığın yüklemiş olduğu misyon gereği gıda, yem, su ve su ürünleri konularında araştırma ve analiz hizmetleri yürütmektedir. Enstitümüz bu hizmetlerinde en kaliteli, en hızlı ve en güvenilir olmayı hedeflerken müşteri odaklı stratejilerle hareket etmektedir. Enstitümüze gelen numuneler analiz amacına göre ithalat, ihracat, denetim, özel istek ve diğer kontrol olarak sınıflandırılmaktadır. Enstitümüz başta TAGEM olmak üzere TUBİTAK, Üniversiteler ve özel sektör ile birlikte gıda sektörünün talebi olan araştırmaları yürütmektedir.

Enstitümüz; Bakanlığımızın kendisine bağlı tüm laboratuvarların akredite olmasını hedefleyerek aldığı kararla pilot uygulama olarak seçtiği ilk beş kontrol laboratuvarı arasında yer almıştır. Bu doğrultuda Enstitümüzde Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları 2001 yılında başlamıştır. Akreditasyon çalışmalarına temel oluşturması amacıyla 2002 yılında TÜV belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan denetim sonucu ISO 9001:2000 belgesi alınmıştır.

2004 yılında Türk Akreditasyon Kurumu tarafından Enstitümüz TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre akredite edilmiş olup her geçen yıl akredite analiz sayısını arttırmıştır. Laboratuarlarımızın akreditasyonu; müşterilerin güvenilir analiz talebi için tercih sebebi, ulusal ve uluslararası mal ticaretinde kolaylık, sektörde saygınlık gibi avantajlar sağlamaktadır. İlerleyen dönemlerde Enstitümüz, Bakanlığımızın diğer laboratuvarlarına akreditasyon aşamalarında öncülük etmiştir.

2008yılında KALDER’e üyeliğimizle kalite yolculuğumuz başlamış ve EFQM Mükemmellik modeli enstitümüzde uygulamaya alınmıştır. Enstitümüz,Faaliyet alanında Kamu ve Özel Sektör laboratuarları arasındabir ilki gerçekleştirerek 2009 Bursa Kalite Başarı Ödülünü almıştır.

Uluslararası standartlarda akredite olan laboratuvarımızda; ithalat, ihracat, denetim, özel istek numunelerinin analizleri uygun teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca gıda ve yem konusunda araştırma hizmetleri yürütülmektedir. Bu sayede Enstitümüz, toplumun kaliteli, güvenli ve sağlıklı gıda tüketimine sürekli katkı sağlamaktadır.​

Kurum tanıtım filmimiz ​için tıklayınız.​
''