Süs Balıkları

​Enstitüde süs balıkları üretimine, ithalatının önlenmesi, talebin iç üretimle karşılanabilmesi ve üreticilere model oluşturulması amacıyla 1992 yılında başlanmıştır.

1995 yılında alt yapının bir kısmında yapılan düzenlemelerden sonra Bakanlığımızca yapılan bir protokol gereği özel sektörle ortak üretime geçilmiştir. İlgili şirketin 5 yıllık ortak üretim süresince sözleşme şartlarını yeterince yerine getirmeyişi ve Enstitü ile ilgili şirket arasında meydana gelen problemlerden dolayı, yine Bakanlığımızın ilgili birimlerinin de uygun görmesi üzerine 15 Mart 2000 tarihinden itibaren söz konusu şirketle olan ortak üretim faaliyetinden vazgeçme kararı alınmıştır. Enstitümüz imkânlarıyla üretim ve geliştirme çalışmalarına devam edilmiştir. Süs balıkları yetiştiriciliğine ait veriler tabloda gösterilmiştir.
Halen 3 grupta 18 tür balığın ve 4 tür akvaryum bitkisinin üretimi yapılmakta olup, Ülkemizde yoğun talep gören ancak yaygın üretimi yapılmayan türlerin üretimine yönelik araştırma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca iç sularımızdaki akvaryum balığı olabilecek türler üzerinde de çalışmalar yapılmaktadır. ​


''