Zeytin Sineği Cezbedicisi (ZİRAY)

ZİRAY, 1985 yılında Enstitümüz bünyesinde Kimya Mühendisi Dr. Ayten GÜVENER ve arkadaşları tarafından geliştirilmiştir. İçeriğinde 120 g/L Hidrolize protein bulundurmaktadır.
ZİRAY Balıkesir İli Gömeç ilçesinde bulunan üretim tesisinde, her yıl Zeytin sineği ve Akdeniz meyve sineği mücadelesinde cezbedici olarak üretilmektedir. Yıllık yaklaşık 200 ton civarında gerçekleştirilen üretim; populasyon yoğunluğuna ve gelen taleplere göre arttırılabilmektedir. Bölgesel ve çiftçilerin isteklerine uygun olarak 20 litrelik ambalajlarda ya da dökme şeklinde satışa sunulmaktadır. Akdeniz meyve sineği ve Zeytin sineği görülen tüm bölgelerde, Tarım İl ve ilçe müdürlükleri ve ilaç bayileri aracılığıyla satılmaktadır. Bu konularda ruhsatlı emsallerine göre oldukça düşük ilaçlama maliyeti ile büyük avantaj sağlamaktadır.  Uygulamada sağladığı yararlar nedeniyle hem etkili hem de daha az kimyasal kullanılmasına yardımcı olduğundan çevre için dost bir üründür.
ZİRAY, Zeytin sineği mücadelesi çerçevesinde; Balıkesir, Manisa, İzmir ve Çanakkale illerinde yaklaşık 20 Milyon zeytin ağacının, ULV bait-spray kısmi dal tekniğinde ilaçlanması suretiyle % 30'a varabilen ürün kayıplarını önlemektedir. Adı geçen zararlıya karşı ZİRAY kullanılarak 20 Milyon zeytin ağacında mücadele yapıldığında ekonomiye oldukça büyük katkı sağlanmaktadır.
ZİRAY, önemli bir karantina zararlısı ve toleransı “0” olan Akdeniz meyve sineği mücadelesinin de vazgeçilmez bir girdisidir. Bu ürün sayesinde etkin ve güvenli bir mücadele gerçekleştirilebilmektedir. Balıkesir’deki üretim tesisimiz, talep edilen tüm il ve ilçelere anında cevap verebilecek kapasiteye sahiptir.​​2018 yılı ZİRAY fiyatları: (KDV dahildir)

​​Dökme​

1 LT

​4,42 TL

​Bidonlu

​​​20 LT

​​​115,00 TL

''