15.5.2018 / Gösterim Sayısı : 343

Enstitümüz emekli araştırmacılarından Dr. Ayten GÜVENER’i kaybettik.

Enstitümüz emekli araştırmacılarından çok kıymetli büyüğümüz değerli bilim insanı Dr. Ayten GÜVENER'i kaybettik.

Kendisine Allahtan rahmet kederli ailesine, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Dr. Ayten GÜVENER

1928 yılında Balıkesir'de dünyaya gelmiştir. Ankara Kız Lisesinden mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinden Kimya Yüksek Mühendisi olarak 1951 yılında mezun olmuş ve yine aynı Fakültede Doktorasını tamamlamıştır. Hıfzıssıhha Laboratuvarı'nda, AÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Enstitüsü'nde görev yapmıştır. Daha sonra, Mülga İlaç Alet Araştırma Enstitüsü, Tarım İlaçları Bölümü, Kalıntı Analiz Biriminde uzun yıllar araştırmacı olarak görev almış ve çok sayıda araştırma projesinde lider olarak görev yapmıştır. Daha sonra aynı bölümde Bölüm Başkanlığı görevini uzun yıllar yürütmüştür. Son olarak çalıştığı Ankara Zirai Mücadele İlaç ve Araçları Araştırma Enstitüsü'nden 1989 yılında emekli olmuştur.

Dr. Ayten GÜVENER tarafından 1984 yılında geliştirilen ve adına ithafen ZİRAY ismi verilen cezbedici Zeytin sineği (Bacterocera oleae (Gmel.))'ne karşı bugün başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ziray 1985 yılında Dr. Ayten GÜVENER adına Türk Patent Enstitüsü tarafında koruma altına alınmıştır. Ancak Dr. Ayten GÜVENER büyük bir fedakârlık örneği ile Patent sahibi olduğu bu buluşunun kullanım haklarının tamamını 2002 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne devretmiştir.

TÜBİTAK ve DPT gibi çeşitli kuruluşlar ile de çok sayıda projeye imza atan Dr. Ayten GÜVENER çeşitli sivil toplum örgütleri ve derneklerden üstün hizmet ve başarı ödülleri almıştır.

''