24.10.2018 / Gösterim Sayısı : 107

Enstitümüzde "Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Kriterleri, Ürün Kayıpları, Pazarlama, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" Paneli Düzenlendi.

#2018 PANELİ

MAREM Eğitim ve Yayım Daire Başkanlığının Bölge Grup Toplantıları kapsamında "Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Kriterleri, Ürün Kayıpları, Pazarlama, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" başlıklı bir panel düzenledi. Panelde üretimden tüketime kadar hasat ve depolamada yaşanan sorunlar üretici, ihracatçı ve tüketici açısından dile getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Üniversite, özel sektör kuruluşları, üreticiler ve öğrencilerin katıldığı panel büyük ilgi gördü.  Panelin açılışında Enstitü Müdürü Dr. Şerif ÖZONGUN, BATEM Eğitim Yayım Koordinatörü Ertuğrul TAŞTEKİN, Isparta Tarım Orman İl Müdürü Bestami ZABUN, TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İhsan EMİRALİOĞLU, Eğirdir Kaymakamı Abdullah AKDAŞ, Isparta Vali Yardımcısı Ömer Faruk ATEŞ birer konuşma yaparak panelin bölgemize ve sorun yaşayan bütün paydaşlara faydalı olması temennilerini dile getirdiler.

Panelde; Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Atakan GÜNEYLİ "Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Kriterleri", Gülbudak LTD. ŞTİ.'nden Süleyman İNCE "Muhafaza ve Pazarlama Aşamasında Karşılaşılan Sorunlar", SOMTAD Derneğinden Prof. Dr. Rahmi TÜRK "Hasat Sonrası Uygulamalarda Son Gelişmeler", Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Fatih ŞEN "Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Sonrası Görülen Fizyolojik Bozukluklar", Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Pervin KINAY TEKSÜR "Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Sonrası Görülen Hastalıklar", Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinden Prof. Dr. Senih YAZGAN "Yumuşak Çekirdekli Meyvelerin İhracatında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri" başlıklı sunumlarını yaptılar.

Panelde tek tek söz alan katılımcılar hasat ve sonrasında depolamada, pazarlama ve ihracatta yaşadıkları sorunları panelistlere aktararak karşılıklı tartışma ve çözüm önerilerini dile getirdiler. Panelin ardından Gülbudak LTD. ŞTİ'ne teknik gezi düzenlendi.


''