Yetiştirme ve Üretim Bölümü

Hayvansal ve bitkisel üretim sistemleri, sürü yönetimi, sürü sağlığı, barınaklar ve mekanizasyon, pazarlama ve ürün değerlendirme bu bölümün görevleri arasındadır. Bu bölüme Sığır Yetiştirme şubesi, Koyun-Keçi Yetiştirme şubesi, Tavuk Yetiştirme şubesi ve Ziraat şubesi olmak üzere 4 şube bağlı bulunmaktadır


 

  • Sığır Yetiştirme
  • Koyun-Keçi Yetiştirme
  • Tavuk Yetiştirme
  • Ziraat
  • Personel

Sığırlarda bakım, besleme, yetiştirme teknikleri ve verimlerle ilgili araştırmalar bu şubede yapılmaktadır. Şubenin hayvan varlığını Siyah-Alaca, Esmer, Simental ve Yerli Kara ırkları oluşturmaktadır. Araştırmalar Siyah-Alaca, Esmer ve Simental ırkları üzerinde yürütülmektedir.

Yerli Kara Sığırlar Türkiye yerli evcil hayvan genetik kaynaklarını koruma projesi kapsamında genetik kaynak olarak muhafaza edilmektedir. Şubede 250 başlık 4 ahır bulunmakta, ancak hayvanlar yılın bütün mevsimlerinde yarı açık padoklarda barındırılmaktadır. Sağım tam otomatik ve bilgisayarlı sistemle yapılmakta, aynı anda 10 baş hayvan sağılabilmektedir.

Yerli Kara Gen Kaynağı Projesi ve Yerli Kara Sığırlarının Halk Elinde Koruma projesi şube teknik personeli tarafından takip edilmektedir.

Koyunlarda ve Ankara Keçilerinde bakım, besleme, yetiştirme teknikleri, ıslah ve verimlerle ilgili araştırmalar bu şubede yürütülmektedir. Şubede Ankara Keçisi, Akkaraman koyunları ve Lalahan tipi (Kıvırcık x Akkaraman melezi) koyunlar bulunmaktadır.

Ankara Keçileri Türkiye yerli evcil hayvan genetik kaynaklarını koruma projesi kapsamında genetik kaynak olarak muhafaza edilmektedir. Hayvanlar 800 başlık 3 ağılda barındırılmaktadır. Ankara Keçisi Gen Kaynağı Projesi,  Ankara Keçisinin Halk Elinde Koruma projesi, Ankara Keçisinin Halk Elinde Islahı Projesi ve Karagül Koyununun Halk Elinde Koruma projesi şube teknik elemanlarınca takip edilmektedir.

Şubede, yerli ve yumurtacı tavuklarda bakım, besleme, yetiştirme teknikleri ve verimlerle ilgili araştırmalar yürütülmektedir. Şubede Denizli ve Gerze ırkları ile Leghorn orijinli TXO1T1 hattına ait tavuklar ve horozlar bulunmaktadır.

Hayvanlar yer, ızgara ve kafesli tipteki kümeslerde barındırılmaktadır. Şubedeki mevcut tavukları barındıracak kapasitede kümes bulunmaktadır. Denizli ve Gerze ırkları Türkiye yerli evcil hayvan genetik kaynaklarını koruma projesi kapsamında genetik kaynak olarak muhafaza edilmektedir.

Enstitüdeki arazilerin ekilip biçilmesini düzenlemek, hayvanların kaba yemlerini temin etmek ve depolamak, ağaçlandırma çalışmaları yapmak, bahçe düzenlemeleri yapmak bu şubenin görevleri arasındadır

İsim Unvan Görev Dahili Tel.
Dr. Hasan Hüseyin ŞENYÜZ
Veteriner HekimBölüm Başkanı 215
Dr. Neval ÖZDOĞANVeteriner HekimTavuk Yetiştirme Şube şefi231
Çağatay YILDIRIM
Veteriner HekimKoyun-Keçi Yetiştirme Şube Şefi211
İlker ÜNAL
Veteriner Hekim
Sığır Yetiştirme Şube Şefi175
Dr. Hikmet İlknur TUNCERVeteriner Hekim Araştırmacı171
Ömer Onur PARILDARVeteriner Hekim​Araştırmacı​216
​Tuncay ÇOKÜLGEN
Veteriner HekimAraştırmacı​​132
​Çağrı Melikşah SAKAR
Veteriner HekimAraştırmacı​​212
​Hatice AKAY SARIKAYA
​Veteriner Hekim
​Araştırmacı
​214
Muhammed İkbal ÇOŞKUN
​Ziraat Mühendisi
​Araştırmacı
​211
​Nurgül ERDAL
​Ziraat Mühendisi
​Araştırmacı
​210


 

''