Biyoteknoloji Bölümü

Üreme fizyolojisi, biyoteknoloji suni tohumlama Embriyo Transferi, Hayvan genetik kaynaklarının sürdürülebilir korunması konularında araştırmalar yapmak bu bölümün görevleri arasındadır. Suni tohumlama laboratuvarı ve embriyo transferi laboratuvarı bu bölüme bağlıdır.

  • Suni Tohumlama Laboratuvarı
  • Embriyo Transfer Laboratuvarı
  • Personel
1968 yılında temditli sperma ile faaliyete başlayan laboratuvarda 1973 yılında sperma dondurma çalışmalarına, 1975 yılında da sıvı azotta dondurulmuş sperma üretimine başlanmıştır.Modern cihazlarla donatılmış olan laboratuvarda Siyah Alaca, Esmer, Simental, Jersey ve İsveç Kırmızısı ırkı boğalardan sperma üretimi yapılmaktadır.Teste tabi tutulacak boğa adaylarını ve sperma üretimi yapılan boğaları barındıracak kapasitede ahır bulunmaktadır.Suni tohumlama ile ilgili tekniklerin araştırıldığı bu laboratuvarda yılda ortalama 700 bin doz civarında sperma dondurulmakta, stoklanmakta ve 70 İl`e sevkiyatı yapılmaktadır. Laboratuvar ihtiyaç duyulduğunda yılda 2 milyon doz sperma üretim kapasitesine sahiptir. Labaratuvarda yerli sığır, koyun, keçi, manda ırklarına ait spermalar dondurulmakta ve saklanmaktadır.


Laboratuvarda, sığırlarda süperovulasyon, in vitro sığır embriyosu üretim teknikleri, embriyo dondurulması, embriyoda cinsiyet tayini ve ileri teknolojik embriyo manüplasyonları konularında çalışmalar yapılmaktadır.Laboratuvarda direk transfer, vitrifikasyon ve yavaş dondurma yöntemleriyle embriyolar dondurulmakta ve yaptığı çalışmalarla öncü rol oynamaktadır. Laboratuvarda yerli sığır, koyun ve keçi ırklarına ait embriyolar dondurulmakta ve saklanmaktadır.

İsim Unvan Görev Dahili Tel.
Dr. Hüseyin KİNET Veteriner Hekim
Bölüm Başkanı 217
İlktan BAŞTAN
Veteriner HekimSuni Tohumlama Şube Şefi105
Derya ŞAHİN
Veteriner Hekim
Araştırmacı
250
​Seher YIRTICI
​Veteriner Hekim
​Araştırmacı
​250
​Fırat KORKMAZ
​Veteriner Hekim
​Araştırmacı
​250
​Ramazan SEVGİ
​Veteriner Hekim​Embriyo Transfer Şube Şefi
​232
T. Burak ERTEM
Veteriner Hekim​Araştırmacı111
​Mehmet Ali YILMAZ
​Veteriner Hekim​Araştırmacı
114
​Alaeddin OKUROĞLU
​Veteriner Hekim
​Araştırmacı
​214
​Barış YAĞŞİ
Veteriner Sağlık Teknikeri​Laboratuvar Görevlisi
​120
​Emrullah KIZILAY​Laborant​Laboratuvar Görevlisi​​120
​Dursun Ceylan
Laborant​​Laboratuvar Görevlisi
176
​Ali ŞİMŞEK
​Veteriner Sağlık Teknisyeni
​Laboratuvar Görevlisi
​120


''