Bitki Sağlığı Bölümü

​Bölümümüzde, İncir üretim ve depo aşamalarında, kalite ve kantiteyi etkileyen hastalık ve zararlıların tespiti, bunlara karşı mücadele metotları geliştirilmesi amacıyla Entomoloji ve Fitapatoloji ile ilgili araştırmalar yürütülmektedir. Elde edilen sonuçların; sonuç raporu, bildiri ve eğitim çalışmaları ile üreticilere ulaştırılması ve pratiğe aktarılması sağlanmaya çalışılmaktadır. 

DEVAM EDEN PROJELER

  • ''Temiz  İlek Elde Edilmesinde İncir İç Çürüklüğü Hastalığı (Fusarium ssp.)'na karşı Mücadele Olanaklarının Araştırılması''

Yürüten: Dr. Özlem DOĞAN

  • Aydın ilinde Sarılop ve Bursa siyahı  incir çeşitlerinde Akdeniz meyve sineği (Ceratitis capitata Wiedemann (Dipt.:Tephritidae))'nin durumunun belirlenmesi

Yürüten: Eşref TUTMUŞ (Zir. Y. Müh.) 

SONUÇLANAN PROJELER

  • ''Aydın İli İncir Alanlarında Lonchaea aristella Becker (DİPTERA: LONCHAEIDAE)'nın Yayılışı, Popülasyon Değişimi ve Zarar Oranının Belirlenmesi''

Yürüten: Eşref TUTMUŞ (Zir. Y. Müh.) (2011-2014)

  •  ''Bazı Fungisitlerin İncir İç Çürüklüğü Hastalığı Etmeni Fusarium spp'ye Etkilerinin Saptanması''

Yürüten: Dr. Özlem DOĞAN (Zir. Müh.) (2007-2009)

  •  ''Bazı İncir Çeşitlerinin Beyaz Kök Çürüklüğü Etmeni Rosellinia necatrix Prill.'e Dayanıklılığının Araştırılması"

Yürüten: Eşref TUTMUŞ (Zir. Y. Müh.) (2008-2009) 

SIKÇA SORULAN SORULAR

PROBLEMNEDENİÖNERİ
Ağaçların zayıflayıp, yaprakların sararması, yeterli ve kaliteli meyve miktarında azalma, ağacın kuruyup ölmesiKök UyuzuDerin fidan dikiminden ve hastalık nedeniyle kuruyan ağaçların yerine yeni fidan dikiminden kaçınılmalıdır. Hasta ağaçların kökleri açılmalı ve güneşe maruz bırakılmalıdır. Gereksiz ve derin toprak işlemeden kaçınarak toprak işleme aletleriyle köklerde yara açılmamalıdır. Suyun kök bölgesinde toplanması engellenmelidir. Hasta ağaçların kök boğazı açılıp 750 gr katran + 250 gr göztaşı karıştırılıp sürülmelidir.
Sürgünlerde büyümenin duraklaması ve zayıflama, sürgün ve ince dallarda hafif şişlik, kararma ve koyu renkli zamk salgılanmasıÇelik MarazıYeni bulaşma görülen ağaçların hasta kısımları bir kısım sağlam kısımda dahil olacak şekilde kesilmeli ve yara yerine Borda Bulamacı ve/veya aşı macunu sürülmelidir.

 

Meyvelerde akma, meyve içinin sulu hale gelip ekşimelerin olması

 

-İç çürüklüğühastalığı,​

-Ekşilik böceği zararı

Sağlıklı ilek kullanılmalıdır.

Fazla ve aşırı miktarda ilek atılmamalıdır.

Ekşilik böceği tuzakları meyve olumundan önce asılmaya başlanıp tüm hasat süresince kullanılmalıdır.

Çürümüş bozulmuş meyvelerin imha edilerek bahçenin temiz tutulması

 

Taze incir meyvelerinde kurtlanma

 

-Ekşilik böceği, sirke sineği, kurtluca zararı

Ekşilik böceği tuzakları meyve olumundan önce asılmaya başlanıp tüm hasat süresince kullanılmalıdır.

Çürümüş bozulmuş meyvelerin imha edilerek bahçenin temiz tutulması

Kuru incirlerde kurtlanma

​Kurutma ve depolama şartları

Ürünü kerevetlerde kurutma ve depolanma aşamasında incir kurdu kelebeğinden uzak tutmak için kerevetler akşamları örtülmelidir. Depo, kuru incir konmadan 20 gün önce temizlenerek ilaçlanmalıdır. Zararlının (kelebeğin) depoya girişi engellenmelidir. Özellikle kuru incir seçimi akşam saatlerinde ışık altında yapılmamalıdır.
Meyvenin olgunlaşmadan dökülmesi

-Yetersiz ilekleme,

-Kurtluca

Ağacın büyüklüğüne göre yeterli miktarda ilek asılmalıdır.

Kurtluca (incir sineği) mücadelesi henüz bilinmemekte olup, dökülen meyvelerin imhası, bahar ayındaki toprak işlemenin kışlaklardan çıkış oranını düşüreceği bilinmektedir.

Yaprak üzerinde kahverengi, pas görünümlü lekeler, yaprak dökümüİncir pasıDökülen yaprakların toplanarak imha edilmesi, inokulum kaynağının azaltılması, düzgün budama ve bakım işlemleri ile ağaçların iyi havalanmasının sağlanması, aşırı nemden korunması sağlanmalıdır.

​ 

''