2022 yılı 2. Bölge Grup Toplantısı (BGT) Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı (HÜHS) grubunda "Ticari Embriyo Üretimi, Damızlık Hayvan Üretimi ve Cinsiyeti Belirli Sperma Kullanımı " gündem başlığında Enstitümüz koordinatörlüğünde 24.11.2022 tarihinde Enstitü Konferans Salonunda yapılmıştır.
Toplantı, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah ÇİL'in açılış konuşması ile başlamıştır. Toplantıda Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi, Klinik Bilimler, Dölerme ve Suni Tohumlama Bölümünden Prof. Dr. Ümüt CİRİT " Damızlık Hayvan Üretimi ve Önemi ", Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Vet. Hek. Dr. Uğur KARA " Embriyo Transferi ", Vet. Hek. Dr. Erkan SAY " Cinsiyeti Belirli Spermanın Kullanımı ve Gebelik Başarısı ", Vet. Hek. Hasan MUTLU " Embriyo Dondurulması", Vet. Hek. Enver Gökhan ALTUN " In Vivo Ticari Embriyo Üretimi " konularında sunum yapmışlardır. Öğleden sonra katılımcılar ile Enstitümüz Hacıali Hayvancılık İşletmesine Teknik Gezi düzenlenmiştir.
Toplantıya HAYGEM, Çukurova TİGEM, Adana, Osmaniye, Mersin, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve özel firma temsilcileri ile geniş bir katılım sağlanmıştır. Toplantıda, katılımcılar sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyarak bilgi alış-verişinde bulunmuşlardır.