27.10.2017 / Gösterim Sayısı : 344

Valimiz Dr. Ömer TORAMAN, Enstitümüz Tarafından Düzenlenen “Bağ Bozumu” Programına Katıldı.

#BAĞ BOZUMU 2017

​2010 yılında sofralık üzüm yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla iç ve dış piyasada ekonomik öneme sahip, farklı zamanlarda olgunlaşan sofralık üzüm çeşitlerinin Tokat’taki performanslarının araştırıldığı proje çalışmaları kapsamında hasadı yapılan üzüm çeşitlerini düzenlenen program ile tanıtıldı.


Valimiz Dr. Ömer TORAMAN, programa katılan İl Özel Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan ŞAHİN ve OKTAM Müdürü Ahmet BOZ beraberinde üzüm yetiştirilen alanları gezerek, incelemelerde bulundu. ile programa katılan İl Özel Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan ŞAHİN ve Enstitü Müdürümüz Ahmet BOZ beraberinde üzüm yetiştirilen alanları gezerek, incelemelerde bulundu..


18 çeşit sofralık üzümün denemeye alındığı çalışma hakkında Vali Toraman’a bilgiler veren Enstitümüz Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Duran KILIÇ, “Çalışmada 18 sofralık üzüm çeşidi denemeye alınmış olup Farklı zamanlarda olgunlaşan üzüm çeşitlerinin belirlenmesiyle ve bu belirlenen çeşitlerle yeni bağ alanlarının tesis edilmesi bölgede daha uzun periyotta üzüm satışı imkanı sağlayacağı ve sofralık üzüm yetiştiriciliğinde alan ve üretim miktarında artışların sağlanması ile de yeni işletmelerin ve tesislerin kurulmasını beraberinde getirecektir’’ diyerek bilgi verdi.

''