25.10.2018 / Gösterim Sayısı : 62

2018 Yılı 2. Bölge Grup Toplantısı Eğirdir’de Yapıldı

#2018 Yılı 2. Bölge Grup Toplantısı Eğirdir

           BATEM’in koordinatörlüğünde düzenlenen, “Bölge Grup Toplantıları”ndan (BGT)  2018 yılının ikincisi, “Bitkisel Üretim Grubu” başlığı altında “Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Kriterleri, Ürün Kayıpları, Pazarlama, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu panel ile Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. 23 Ekim 2018 tarihinde yapılan toplantıya Isparta Vali Yrd. Ömer Faruk Ateş, Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, TAGEM Genel Müdür Yrd. İhsan Emiralioğlu, TAGEM Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Enstitü Müdür Yrd. Mustafa Soysal, Eğitim Yayım Birim Sorumlusu Mehmet Ali Çelikyurt, Araştırma Yayım Koordinatörü Ertuğrul Taştekin, MAREM Müdürü Dr. Şerif Özongun, SAREM Müdürü Şakir Çınar, Isparta İl Tarım ve Orman Müdürü Bestami Zabun, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Antalya İl Tarım ve Orman Müdür Yrd. Asım Karabulut, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, Prof. Dr. Pervin Kınay Teksür, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yrd. Prof. Dr. Senih Yazgan, SOMTAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk, BATEM, MAREM, SAREM ile Antalya, Burdur, Isparta, Denizli İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden ilgili şube müdürleri, teknik personeller ve Burdur-Antalya-Isparta-Denizli Birliği Başkanları ile üyeleri, Ziraat Odası Başkanları ile üyeleri ve özel sektör temsilcileri katıldı.

BATEM Araştırma Yayım Koordinatörü Ertuğrul Taştekin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından, MAREM Müdürü Dr. Şerif Özongun Enstitüyü tanıtıcı, TAGEM Genel Müdür Yrd. İhsan Emiralioğlu ise konu üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı’nın politikaları hakkında açıklamada bulundular. Ayrıca Isparta Vali Yrd. Ömer Faruk Ateş, Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş ve Isparta Tarım ve Orman İl Müdürü Bestami Zabun, konu ile ilgili görüşlerini bildirdiler.

Toplantının ilk bölümünde MAREM’den Atakan Güneyli “Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Kriterleri”, Gülbudak Firması’ndan Süleyman İnce “Muhafaza ve Pazarlama Aşamasında Karşılaşılan Sorunlar”, SOMTAD’dan Prof. Dr. Rahmi Türk “Hasat Sonrası Uygulamalarda Son Gelişmeler”, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen “Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Sonrası Görülen Fizyolojik Bozukluklar”, Prof. Dr. Pervin Kınay Teksür “Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Sonrası Görülen Hastalıklar”, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nden Prof. Dr. Senih Yazgan “Yumuşak Çekirdekli Meyvelerin İhracatında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Toplantının ikinci bölümünde, “Yumuşak Çekirdekli Meyvelerde Hasat Kriterleri, Ürün Kayıpları, Pazarlama, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu panel düzenlendi. Panelde, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, dernek, birlik başkanları ve özel sektör temsilcilerinin panelist olarak yer aldığı etkinlikte tüm katılımcılar konu üzerinde sorunlar ve çözüm önerilerini tartıştılar. Panel Gülbudak Paketleme ve Depolama İşletmesi’ne yapılan teknik gezi ile tamamlandı.

''