T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitümüz ile Yalova Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 12.11.2020

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü arasında "Değişik Kenevir Popülasyonlarının Yalova Koşullarında Performanslarının Belirlenmesi, Kenevir Lif ve Yağlarının Endüstriyel Kullanımına Uygunluklarının Araştırılması" isimli proje kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Yalova Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen protokolün imza töreni, Enstitü Müdürümüz Dr. Yılmaz Boz ile Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci arasında gerçekleşti. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından belirtilen katma değeri yüksek ürün elde edilmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi ve ithalatı yüksek ürünlerin ülke tarımına kazandırılarak ithalat miktarlarının düşürülmesi amacıyla imzalanan iş birliği protokolü alanın uzmanlarını bir araya getirdi.

İTHALATI YÜKSEK ÜRÜNLER ÜLKE TARIMINA KAZANDIRILACAK

İthalatı yüksek ürünleri ülke tarımına kazandırmayı hedefleyen projenin sonunda; çalışmada kullanılan kenevir popülasyonlarının Yalova koşullarında tarımsal ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi, yağ verimi ve kalite düzeyi yeterli bulunan genotiplerin kenevir tarımı ile uğraşan üreticilere tavsiye edilmesi, endüstriyel kenevirin, tüm gövde olarak ve kaliteli kenevir tohumunda öne çıkacak ümit var popülasyonlarının belirlenmesi, temin edilen bitki popülasyonları içerisinden özellikle yerel popülasyonlar hakkında somut verilerin ortaya koyulması ve üstün özellik gösteren yerel genotiplerden bir veya birkaçı için tescil başvurusunun yapılıp çeşit tescilinin alınması bekleniyor.