T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ 23.10.2020 tarihinde Enstitümüzü ziyaret etmiştir

Yayın Tarihi : 23.10.2020

Kendisine enstitümüz tarafından geliştirilen meyve, sebze, süs bitkileri ve tıbbi-aromatik bitki çeşitleri ile Ar-Ge çalışmaları hakkında konu uzmanları tarafından bilgiler aktarılmıştır.

Bakanlığımız Araştırma Geliştirme Destek Programı kapsamında, özel sektör ile Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ortaklığında yürütülmekte olan “Tarımsal Ürünler İçin Kontrollü Atmosfer Muhafaza Kasası Takip ve Bilgi Sistemi” isimli projenin tanıtımı yapılarak araştırma çalışmaları ile ilgili bilgi aktarılmıştır.
Enstitü bünyesinde yer alan Mantar Mükemmeliyet Merkezi’ni ziyaret eden Sayın Bakanımıza mantarcılık ile ilgili yapılan Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları hakkında bilgi verilmiş, Şişe Kültürü Teknolojisi tanıtılmıştır. Enstitümüz tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli tohumluk miselleri olan Yaprak77 ile Soylu77 çeşitlerinin üretimi konusunda yapılan Kamu ve Özel sektör işbirliği çalışmaları ile Reishi mantarında yürütülen Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılarak mantar üretim tesisi gezilmiştir.
Ziyarete Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Gıda Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Hakkı Kalyoncu, Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar ile siyasi parti il ve ilçe temsilcileri katılmıştır.