T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Aronya Hasat Şenliğimizin 4.sünü Gerçekleştirdik

Yayın Tarihi : 9.10.2020

Enstitümüzde yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığımız aronya meyvesinin tanıtımının daha iyi yapılması, yaygınlaştırılması, doğru bilgilerin ve gelişmelerin kamuya aktarımı için 2017 yılında birincisini düzenlediğimiz Aronya Hasat Şenliğinin 4.cüsü bu yıl 7 Ekim'de Enstitü bahçemizde gerçekleştirdik.

Enstitü Müdürümüz Dr. Yılmaz BOZ'un açılış konuşmasıyla başlayan hasat şenliğine; Yalova Valisi Muammer EROL, TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Hakkı KALYONCU, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat PARILDAR, Kuruluş Müdürleri, teknik personeller ile çiftçiler katılmıştır.

Aronya türüne ait 'Nero' ve 'Viking' adında iki çeşit Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü adına tescil edilmiş olup nüve bahçe tesisi ve çeşitlere ait baz materyaller üretilmiştir. Enstitümüz tarafından, Aronya meyvesinin ülkemiz şartlarına uyumu araştırılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ülkemizde fidan üreten özel sektör şirketlerine 2020 yılı içinde baz materyaller dağıtılmış sertifikalı fidan üretimine başlanmıştır.  2017 yılında başlatılan yaygınlaştırma çalışmaları, Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile ortaklaşa olarak pek çok ilde devam etmektedir.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından Aronya üzerinde çeşit geliştirme, yetiştirme tekniklerinin belirlenmesi, fidan üretici kuruluşlara baz materyal temini, yetiştiriciliğe yeni başlayacak üreticilere teknik yardım, yerinde ve sahada eğitim çalışmaları verilmektedir. Ayrıca değerlendirme şekilleri üzerinde de çalışmalar devam etmekte olup, aronya %100 doğal meyve suyu, aronya kurusu (dondurarak kurutma, adi kurutma), aronya meyve çayı, aronya unu gibi ürünler geliştirilmektedir. Elde edilen aronya ürünleri "İKSİR 77" adıyla etiketlendirilmektedir. İksir 77 ismi marka tescili için Patent Enstitüsüne müracaat edilmiş süreç devam etmektedir.