T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mantar ve Tohumluk Misel Üretimi Konularında Kamu-Özel Sektör İş birliği Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 22.7.2020

Enstitümüz ile Yalova Mantar Firması arasında mantar ve tohumluk misel üretimi konularında kamu-özel sektör işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır. İmzalanan sözleşme ile Yalova Mantar firması Enstitümüzün Ar-Ge ve teknolojik altyapısını kullanarak yerli ve milli çeşitlerimizin üretimini gerçekleştirecektir.

İmza töreninde Enstitümüz Müdürü Sayın Dr. Yılmaz BOZ yaptığı konuşmada;

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü 1960'lı yıllardan beri bahçe bitkileri konusunda araştırmalarını devam ettirmektedir. Mantar yetiştiriciliğini ilk defa ülkemize tanıtan kurum Enstitümüzdür. Bu anlamda yeni gelişmeler, yeni türler ve yeni çeşitlerle ilgili araştırma çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Araştırmacılarımızın yapmış olduğu çalışmalarla ülkemizde bugüne kadar çok az veya hiç üretimi yapılmayan yeni türleri üreterek Enstitümüze kazandırdık. Bunları dışında da mantar yetiştiriciliği ile alakalı koordinatörlüğünü Dr. Mustafa Kemal SOYLU'nun yapmış olduğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen ve Bakanlığımızın da eş finansman sağladığı proje sonucunda Mantar Mükemmeliyet Merkezini hem Enstitümüze hem de Ülkemize kazandırmış olduk.

Buradaki toplantı amacımıza gelecek olursak yine bir ilk olarak mantarcılık konusunda Kamu-Özel Sektör işbirliği projesi sayesinde Enstitü olarak yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarının sektöre ulaşması, yerli ve milli mantar çeşitlerinin yaygınlaştırılması ve Enstitümüz Teknolojik Altyapısının özel sektöre açılmasından dolayı bu projenin gerçekten çok önemli bir proje olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu konuda proje ortağımız Yalova Mantar Firmasına teşekkür ediyorum ve bu projenin Ülkemize faydalı olması diliyorum dedi.

Yalova Mantar yetkilisi Canan CERİT 'te yaptığı konuşmada birazdan imzalarını atacak olduğumuz projenin ülkemize faydalı olmasını temenni ediyorum, firma olarak işbirliği çerçevesinde mantar, kompost ve mantar miseli üretimi yaparak önce Yalova'ya daha sonra ise Ülkemize satışını gerçekleştirmek istiyoruz demiştir.

Karşılıklı atılan imzalardan sonra toplantı sona ermiştir.