T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ENSTİTÜMÜZ BİYOÇEŞİTLİLİK VE GENETİK KAYNAKLAR BÖLÜMÜ, TÜRKİYE TOHUM GEN BANKASI TARAFINDAN VERİLEN ASYA VE AFRİKA ÜLKELERİ İÇİN “GENETİK KAYNAKLAR VE GEN BANKASI YÖNETİMİ EĞİTİMİ” TAMAMLANDI

Yayın Tarihi : 30.09.2022

TAGEM ve IOFS (İslam Gıda Güvenliği Örgütü) arasında yapılan işbirliği ile TİKA tarafından desteklenen "Genetik Kaynaklar ve Gen Bankası Yönetimi Eğitimi" 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitim kapsamında Afrika ve Asya ülkelerinden gen bankaları ve genetik kaynak alanında çalışan araştırmacılara teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiş, bölgesel işbirliği ve gelecekte yapılacak projeler değerlendirilmiştir. Eğitim programında Enstitümüz ile IOFS, TİKA ve katılımcı ülkeler arasında bir iletişim ağı oluşturulması bakımından çok değerli çıktılar da elde edilmiştir. Program sırasında; Gambia, Gine, Mozambik, Nijerya, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Tunus, Bangladeş, Tacikistan olmak üzere farklı ülkelerden 12 katılımcı ile birlikte Türkiye Tohum Gen Bankası'nın İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliğindeki Üretim- Yenileme parselleri ziyaret edilmiştir. Arazi eğitimi sırasında genetik kaynakların çoğaltılmasındaki standartlar uygulamalı olarak aktarılmış, ayrıca Enstitümüzün Araştırma Çiftliğimizdeki diğer faaliyetleri de tanıtılmıştır. Programda ayrıca Enstitümüz Biyoteknoloji Araştırma Merkezi, Islah ve Genetik ile Kalite ve Teknoloji Bölümleri de sunumlar yaparak katkı sağlamışlardır. Program, 30 Eylül 2022 tarihinde Kapanış Seremonisi ve Sertifika Töreni ile sonlandırılmıştır.