T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SCOOP PROJESİNİN 1. YAŞAYAN LABORATUVARLAR TOPLANTISINA DAVET

Yayın Tarihi : 18.04.2022

Enstitümüz SCOOP isimli bir AB projesine dahil olmuş proje, Kasım 2021 tarihinde başlamıştır. Proje; ekosistemi ve tarımsal arazi bütünlüğünü, biyolojik çeşitliliği ve gıda/yem güvenliğini korumayı amaçlayan yenilikçi ve çeşitlendirilmiş organik ara ürün sistemlerini içermektedir. Yeni ara ürünler büyük çevresel uygunluğu olan ve organik tarıma yüksek oranda adapte olabilen ve yerel olarak seçilmiş az kullanılan ürünler ile çok amaçlı kullanıma sahip, Avrupa'da yayılışı olan yağlı tohumlu bir bitki olan ketenciğe (Camelina sativa (L.) Crantz) dayanacaktır. Bu etkinlikle; yerel paydaşlar, çiftçiler, yetiştiriciler, akademisyenler, gıda sanayicileri bir araya gelecek; ihtiyaçları ve beklentileri ile geleneksel kullanımları tanımlanacaktır. Enstitümüz kişniş, çemen ve karabuğdayın ketencik ile ara ürün olarak yetiştirilmesi ile projeye katkıda sağlayacaktır.

Proje kapsamında ilk Yaşayan Laboratuvar (YL) 26 Nisan 2022 tarihinde Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde saat 11:00'de düzenlenecektir. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Yenimahalle lokasyonunun ana binası önünden saat 10:00'da bir servis kalkacak ve organizasyondan sonra sizi tekrar geri getirecektir.

25 Nisan'a kadar tarlabitkileri@tarimorman.gov.tr adresine katılımlarınızı bildirmeniz önemle rica olunur.