T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KKTC’nin ilk milli arpa çeşidi Beşparmak’ın hasadı yapıldı.

Yayın Tarihi : 1.06.2021

Bakanlığımızın TAGEM Ar-Ge destek programı çerçevesinde 2013 yılında başlayan "Kuzey Kıbrıs Koşullarına Uygun Arpa Çeşitlerinin Geliştirilmesi, Yetiştiriciliği ve Kademeli Tohumluk Üretim Sisteminin Oluşturulması Projesi" ilk meyvesini verdi.

 Proje çerçevesinde 2013-2018 yılları arasında yapılan ve büyük kısmı Enstitümüz arpa ıslahçıları tarafında yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk milli arpa çeşidi olan Beşparmak 15 Nisan 2021 tarihinde Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından tescil ettirildi. Beşparmak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti koşullarında geliştirilen ve tescil edilen ilk arpa çeşidi olma özelliği taşımaktadır.

Beşparmak arpa çeşidi, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün arpa ıslahçıları ve KKTC Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü araştırmacılarının iş birliği ile geliştirildi.

Tescile teklif edilmesi ile birlikte aynı zamanda tohumluk üretiminin de devam ettiği Beşparmak çeşidinin 2020 yılında 1000 kg orijinal tohumluğu Enstitümüz tarafında üretilerek, KKTC Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildi. Bu tohumluklar 2020-2021 yetiştirme sezonunda KKTC koşullarında ekildi ve tohumluk üretimi ile çiftçilere dağıtılmak amacıyla yetiştirildi.

Beşparmak arpa çeşidinin ilk hasadı Güzelyurt Tarımsal Araştırma İstasyonu'nda yapılan törende, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu tarafından biçerdöver ile bizzat gerçekleştirdi.

Arpada bugüne kadar büyük bir kısmı yurtdışından karşılanan tohumluk ihtiyacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk milli arpa çeşidi olan Beşparmak arpa çeşidinin geliştirilmesiyle yurtiçinde üretilen tohumluk ile karşılanacaktır. Böylece arpa tohumluğunda dışa bağımlılığın önüne geçilirken, ülke ekonomisine de katkı sağlanacaktır.