T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Batı ve Güney Doğu Asya Grubu (AsG-1) için Buğday Mükemmeliyet Merkezi'nin İlk Sanal Toplantısına Ülkemiz Adına Enstitümüz Ev Sahipliği Yaptı.

Yayın Tarihi : 12.04.2021

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde faaliyet gösteren İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı (IGGT) tarafından Batı ve Güney Doğu Asya Grubu (AsG-1) için Buğday Mükemmeliyet Merkezi' olarak belirlenen Enstitümüz, İİT üye ülkeleri arasında modern buğday ıslahı uygulamalarını ve teknolojilerini keşfetmek ve buğday araştırmaları alanında uluslararası işbirliğini teşvik etmek amacı ile düzenlenen toplantıya ülkemiz adına ev sahipliği yaptı.

Açılış konuşmasını yapan İİT Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Askar Musinov'un ardından Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik gıda güvenliği ve uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptığı bir konuşma gerçekleştirdi.

Farklı ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan temsilcilerin yer aldığı toplantıda Enstitü Müdürümüz Dr. Ayten Salantur "Modern Wheat Breeding Practices and Technologies -Turkey Perspective- " isimli bir sunum yaptı.