T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

7. Hamsi Çalıştayı

Yayın Tarihi : 7.5.2019

Enstitümüz tarafından hamsinin yönetim politikası için 1989'da başlayan çalışmalar, 2005'ten beri sürekli izleme projeleri ile devam etmektedir. 2013 yılından itibaren Enstitümüz tarafından hamsi hem karaya çıkış noktalarında hem de denizde akustik yöntemlerle takip edilmektedir. Karadeniz'de yapılan akustik çalışmalara Gürcistan'dan gelen istek üzerine bu yıl Gürcistan kıyıları da eklenmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığına ait bir araştırma gemisi ile ilk kez yabancı ülke sularında hamsi için akustik araştırma yapılmıştır.

Birincisi 2010 yılında yapılan Hamsi Çalıştayı'nın bu yıl 7.si düzenlemiştir. Özellikle balıkçıların yoğun bir ilgiyle katılım sağladığı, hamsi avcılığının yıllık sezonunun değerlendirilmesi için, balıkçılık sezonuna müteakip mayıs ayı içerisinde düzenlenen çalıştay, TAGEM Genel Müdürü Özkan KAYACAN, TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan AYDIN, TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Ali AYAR, BSGM Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Melih ER, TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Koordinatörü Erdinç VESKE, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ercan KÜÇÜK, ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünden Dr. Ekin AKOĞLU, KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet BORAN, Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri, Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali GÜNEY, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliğini temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Barış ZAMAN, Balıkçılarımız ve Enstitülerin katılımı ile 3 Mayıs 2019 tarihinde Park Dedeman Otel'de gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayda Enstitümüz ve ODTÜ Erdemli DBE'nin birlikte yürüttüğü "Pelajik Balık Stoklarının İzlenmesi" projesinin sezon değerlendirmesi ile birlikte, Enstitümüze ait araştırma gemisi ile ilk kez Gürcistan kıyılarında hamsi için yapılan akustik çalışmalar ve Gürcistan'da hamsi avcılığı ile ilgili izlenimler kurumumuzdan Yük.Müh. Murat ERBAY tarafından sunulmuştur. Çalıştayda ODTÜ Erdemli DBE'den Dr. Ekin AKOĞLU "Değişen Çevresel ve İklimsel Koşullar Altında Karadeniz Balık Stoklarının Gelişimi", BSGM'den Dr. Erdal ÜSTÜNDAĞ "Karadeniz'de Hamsi Balıkçılığının Mevcut Durumu ve Gelişimi", İtalya'dan Ian SCOTT, TAGEM bünyesinde yürütülen iFISH projesi kapsamında ''Balıkçılık Faaliyetlerinde Stok Değerlendirmenin Uygulanması'' adlı sunumları ve tüm katılımcıların Karadeniz'in en önemli türü olan hamsinin bugünü ve geleceği ile ilgili değerlendirilme, görüş ve önerileri alınmıştır.