T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitü Yayınlarımız

Yayın Tarihi : 28.5.2018
2001 yılında yayın hayatına başlayıp, 2009 yılında uluslararası alanda en prestijli indekslerden biri olan Clarivate Analytics Web Of Science atıf veri tabanına (Science Citation Index-Expanded List)” kabul edilen dergimiz Turkish Journal of Fisheries and Aquatic Science’a bugün Dünya’da 70’e yakın ülkeden yılda 1200 makale gelmektedir. Dergiye yayınlanmak üzere gönderilen makalelerin %70’ini yurtdışından gelen makalelerin oluşturmaktadır. 2018 yılı itibariye her ay yeni bir sayı çıkaran dergimizde yıllık 120 makale yayınlanmaktadır.
 
Yayına kabul edilen makalenin bir hafta içerisinde web sitesinde DOI numarası verilerek yayınlandığı dergimizde şu anda 2018 yılı Kasım ayı sayısı yayınlanmış, Web Of Science atıf veri tabanı olan “Web of Knowledge”’ta da hali hazırda Eylül ayı sayısı indekslenmiştir. 

Clarivate Analytics Web Of Science atıf veri tabanlarında (SCI, SSCI, AHCI) indekslenmekte olan Türkiye adresli 63 bilimsel dergi arasında 14. sırada bulunan dergimiz, gelecek yıl hesaplamalarına bakıldığında da bu başarısını devam ettireceği görülmektedir. 

Dergicilikte bu tecrübesini 2 yeni dergi ile daha arttıran enstitümüz 2017 yılında “Genetic of Aquatic Organisms” adlı dergiyi faaliyete geçirmiştir. 2017 yılında 2 sayı çıkartan dergi Temmuz ayında 2018 yılının ilk sayısını çıkartmayı planlamaktadır. 

Bunun yanı sıra Ensitümüz, 2001 yılında yayın hayatına başlayıp 2010 yılında hakemli dergi statüsüne geçen “Yunus Araştırma Bülteni” dergisinin isim ve kapsamını değiştirerek 2018 yılında “Aquaculture Studies” dergisini faaliyete başlatmıştır. Su ürünleri yetiştiriciliği konusunda uluslararası alanda uzman bilim adamlarını editörler kurulunda toplayan dergi yakın bir zamanda ilk sayısını çıkartacaktır. 
Enstitümüzün yayınlamakta olduğu dergilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

www.trjfas.org
www.genaqua.org
www.aquast.org