T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2. Uluslararası Limnoloji ve Tatlısu Balıkçılığı Sempozyumu Elazığ’da Başladı (2nd International Symposium on Limnology and Freshwater Fisheries)

Yayın Tarihi : 3.9.2019

Enstitü Müdürlüğümüz ve Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen 2. Uluslararası Limnoloji ve Tatlısu Balıkçılığı Sempozyumu (Symposium on Limnology and Freshwater Fisheries LimnoFish'2019) geniş katılımlı bir açılış ile Elazığ ilinde yapıldı.

Fırat Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen sempozyumun açılış programına Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan AYDIN, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Dairesi Daire Başkanı Dr. Ali AYAR, Su ürünleri Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Faruk COŞKUN, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Azerbeycan, Cezayir, Irak, İran, Mozambik, Nijerya, Romanya ve Ukrayna ülkeleri ile Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler, uzmanlar, kamu kurumlarından davetliler, sektör temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan sempozyum programı, Atatürk Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesinden Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, Ukrayna Vasily Karazin Kharkov Ulusal Üniversitesinden Serge Utevsky ve Fırat Üniversitesi Su Ürünleri fakültesinden Prof. Dr. Naim Sağlam'ın sunumları ile devam etti.

Sempozyumda, ekoloji, balıkçılık yönetimi, balık işleme teknolojisi, su ürünleri yetiştiriciliği ve hastalığı, genetik ile biyoloji gibi konularda uluslararası paylaşımlar yapıldı.
Yerli ve yabancı katılımcıların yeraldığı iki ayrı salonda, üç gün süren sempozyumda ülkesel ve küresel ölçekte limnoloji alanında bildiriler sunularak bilimsel ortamda tartışmalar gerçekleştirildi.