T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YERLİ PAMUK ÇEŞİTLERİNİN EGE BÖLGESİ’NDE YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ

Yayın Tarihi : 1.3.2018

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi tarafından desteklenen, "Yerli Pamuk Çeşitlerinin Ege Bölgesi'nde Yaygınlaştırılması" adlı projenin açılış toplantısı 28.02.2018 tarihinde Enstitümüzde gerçekleştirilmiştir.

Enstitü konferans salonunda düzenlenen tanıtıma Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Koray Şimşek, Pamuk Araştırma Enstitüsü Islah Genetik Birim Sorumlusu Süleyman Çiçek, daire müdürleri ve pamuk üreticileri katılmıştır.

Kurumumuz Araştırmacılarından Dr. Volkan Sezener'in yöneticilik yapacağı projede; Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Tariş Pamuk Ar-ge kurumları projenin paydaşları arasında yer almaktadır.

Oluşturulan projenin ilk iş paketinde; Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil ettirilen NAZ 07, SEZENER 76, SC 2009 ve SC 2079 adlı yerli pamuk çeşitlerinin 2018 ve 2019 yıllarında Ege Bölgesi pamuk üretim alanlarında pamuk üreticimize tanıtımı gerçekleştirilecektir. İkinci İş paketi kapsamında ise; Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından tescile yollanacak yeni pamuk çeşitlerinin seçimleri Bölgenin pamuk üreticileri ile birlikte yapılacaktır. 

Proje Ekibini Görmek İçin Tıklayınız