T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SC 2079 ve SC 2009 PAMUK ÇEŞİTLERİMİZİN TANITIMI YAPILDI

Yayın Tarihi : 29.9.2017

2007 yılından günümze ıslah çalışmaları devam eden ve 2017 yılında tescil ettirilmiş olan    SC 2079 ve SC 2009 çeşitleri  Pamuk Araştırma Enstitüsü'ne ait arazide pamuk çiftçisinin beğenisine sunuldu.

Çeşitlerin ıslahını gerçekleştiren, kurumda Islah Genetik Bölüm Başkanlığı görevini sürdüren Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman ÇİÇEK katılımcılara çeşitler hakkında bilgiler sundu. ÇİÇEK, 10 yıllık ıslah çalışması sürecinde hedeflerinin verim yönüyle çiftçilerimizi, elyaf kalitesiyle de tekstil sanayicimizi memnun edecek ve her ikisini de ortak noktada buluşturacak pamuk çeşitleri geliştirmek olduğunu ve bunu tanıtımı yapılan SC 2079 ve SC 2009 çeşitleri sayesinde başardıklarını belirtti. 

Düzenlenen tanıtım organizasyonuna Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İZGÜ, Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut YÖRÜKOĞLU ve Nazillili pamuk üreticileri katılarak iki yeni çeşit hakkında bilgi almışlardır.

Gösterimi yapılan her iki çeşidinde verimli ve makinalı hasada uygun olduğu kanaatinde olduklarını dile getiren katılımcılar önümüzdeki sezonda her iki çeşit ile kendi arazilerinde üretim yapacaklarını bildirdiler.