T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​ Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Areo Tohumculuk ArGe San. ve Dış. Tic. arasında,​ Selçuk Bey ve Volkan adlı pamuk çeşitlerinin yurtdışı satış hakları için resmi bir protokol imzalanmıştır.​​

Yayın Tarihi : 21.02.2024
Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Areo Tohumculuk ArGe San. ve Dış. Tic. arasında, Enstitümüz Pamuk Islah Uzmanı Dr. Volkan Sezener tarafından geliştirilen Selçuk Bey ve Volkan adlı pamuk çeşitlerinin yurtdışı satış hakları için resmi bir protokol imzalanmıştır.

Her iki çeşidimiz, 2022 ve 2023 pamuk üretim sezonlarında Türkiye genelindeki tüm pamuk üretim alanlarında yetiştirilmiş ve çiftçilerimiz tarafından yüksek verim, randıman ve lif özellikleriyle büyük ilgi görmüştür. Bu sonuçlar, pamuk çeşitlerimizin tarımsal sektördeki kalitesini ve adaptasyon yeteneklerini açıkça ortaya koymaktadır.

2023 yılında yurtdışında adaptasyon çalışmaları yapan Areo Tohumculuk ArGe San. ve Dış. Tic. firması, Selçuk Bey ve Volkan çeşitlerimizin aynı yüksek performanslarını yurtdışında da teyit etmiştir. Bu olumlu sonuçlar, firmayı yurtdışı pazarlarda aktif bir şekilde varlık göstermeye teşvik etmiş ve böylece çeşitlerimizin uluslararası alandaki değerini artırmıştır.