T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitümüzde “Doğu Marmara Mısır Tarımında Bitki Sağlığı Sorunları ve Çözüm Önerileri” Konulu Eğitim Düzenlendi

Yayın Tarihi : 16.5.2018

Bakanlığımızın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Doğu Marmara Bölgesinde Mısır (Zea mays)'da Zararlı Lepidoptera Türleri İle Predatör ve Parazitoidlerin Belirlenmesi" isimli proje Müdürlüğümüz tarafından 2016 ve 2017 yıllarında yürütülerek sonuçlandırılmıştır. Proje kapsamında Sakarya, Düzce ve Kocaeli illerinde yapılan survey sonuçlarını paylaşmak, bölgede mısır tarımı sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışmak ve söz konusu illerde görevli teknik personele eğitim vermek üzere "Doğu Marmara Mısır Tarımında Bitki Sağlığı Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu eğitim 10 Mayıs 2018 tarihinde Enstitümüzde düzenlenmiştir.

Eğitime,  Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli illeri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri'nden teknik personel katılmıştır. Eğitim, Enstitü Müdürümüz Yavuz AĞI' nın açılış konuşması ve "Dünyada ve Ülkemizde Mısır Tohumculuğu" adlı sunumu ile başlamıştır. Programda Enstitümüz Islah Genetik Bölüm Başkanı Dr. Rahime CENGİZ "Genel Mısır Tarımı" adlı sunumu, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Zübeyde Filiz ARSLAN "Mısır Alanlarında Görülen Yabancı Otlar ve Mücadele Yöntemleri" adlı sunumu, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü'nden Zir. Yük. Müh. Özge HELVACIOĞLU proje sonuçlarının sunumunu, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Orhan BÜYÜK "Mısırda Görülen Hastalıklar ve Mücadele Yöntemleri" adlı sunumu, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nden Zir. Yük. Müh. Mehmet ÇULCU " Mısırda Görülen Zararlılar ve Mücadele Yöntemleri" adlı sunumu ve Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi dekanı Prof. Dr. Sevcan ÖZTEMİZ "Mısırda Biyolojik ve Entegre Mücadele" adlı sunumu gerçekleştirmişlerdir.

Eğitim sonunda bölgede mısır kurdu zararına karşı mücadele yapılması gerektiği, bölgenin doğal düşmanlar açısından zengin bir bölge olması yönüyle biyolojik mücadele imkanlarının araştırılmasının önem arz ettiği belirtilmiştir. Ayrıca Mısır Açık Rastığı Hastalığına karşı mücadele yapılabilmesi için hastalık surveyi ile bölgedeki yaygınlığı ve şiddetinin belirlenmesi gerektiği ifade edilmiştir.