T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

22. Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu Toplantısı MAREM’de yapıldı.

Yayın Tarihi : 30.6.2022

TAGEM tarafından düzenlenen 22. Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu Toplantısı Meyvecilik Araştırma Enstitüsünde yapıldı. Çalışma grubuna Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü temsilcileri, Araştırma Enstitüleri, Üniversiteler, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, özel sektörden üreticiler ve ihracatçılar katıldı. 2 gün süren çalışmada, kirazın tüm sorunları detaylı olarak tartışıldı. Türkiye'nin üretimde 1.  ihracatta  4. sırada yer alan bu meyvenin üretimden sofraya kadar geçirdiği tüm aşamalar ve gelecekte yapılması gereken tüm planlamalar ele alındı.

Çalışmanın ilk günü, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Ahmet EŞİTKEN, TARSİM' den Erol YALÇINKAYA, Ana Meyve İhracat Firmasından Mehmet ERDOĞAN, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Prof. Dr. İsmail KARACA, Meyvecilik Araştırma Enstitüsünden Dr. Hasan Cumhur SARISU sunumlarını yaptılar. Ayrıca İl Tarım ve Orman Müdürlükleri de üretici gözünde karşılaştıkları sorunları ve çalışmaları anlattılar. İlk gün serbest kürsü ve genel değerlendirmeler ile sona erdi.

Toplantının ikinci günü ise, Ana Meyve Firmasına teknik gezi, enstitü arazi ve laboratuvarlarının gezilmesi ile kurumumuzda yapılan kiraz ıslah çalışmaları sonucu tescile sunulmaya aday gösterilen yeni kiraz çeşitlerinin duyusal analizleri katılımcılara gruplar halinde yaptırıldı.

Başarılı geçen 22. Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu Toplantısı dilek ve temennilerle son buldu. Bizde ev sahibi kurum olarak toplantıya iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür ederiz.