T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KADIN ÇİFTÇİLER TARIMSAL YENİLİKLERLE BULUŞUYOR PROGRAMI KAPSAMINDA BÖĞÜRTLEN YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ PROJESİ TAMAMLANDI.

Yayın Tarihi : 14.12.2021

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Programı gereğince "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi" kapsamında 2021 yılı içerisinde Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Derbent ilçemizde Kadın çiftçilerimize ''Teknik Böğürtlenin Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması'' isimli proje uygulanmıştır.

Proje kapsamında Derbent ilçemizde, ilçeye bağlı mahallelerden 28 kadın çiftçiye böğürtlen yetiştiriciliği konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verilerek, yetiştiricilik konusundaki teknik bilgilerin ve yeniliklerin kadın çiftçilere aktarılması sağlanmıştır. Derbent Belediyesine ait 2 dekarlık arazide böğürtlen fidanı dikilip damla sulama sistemi, tel direk sistemi ile modern kapama böğürtlen bahçesinin nasıl olması gerektiği uygulamalı eğitimlerle anlatılmıştır. Bu sayede kadınlarımızın daha bilinçli üretim yapmaları, özgüveni yüksek girişimci ruha sahip bireyler olmaları hedeflenmiştir.

Uygulamalı eğitim programına katılan kadın çiftçilerimize sertifikaları düzenlenen programla takdim edildi. Derbent Kaymakamı Sayın Nurullah KAYA, Derbent Belediye Başkanı Hüseyin AYTEN, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı İbrahim TÖKE, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Haydar KURT, Derbent İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sina ZEKEY ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsünden Zir Yük. Dr. Seçkin GARGIN ve Zir. Yük. Müh. Yadigâr KAŞIK'ın iştirak ettiği programda ayrıca katılımcılara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanmış hediye paketi ve böğürtlen fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.