T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Armut Çeşit Islahı” projesi kapsamında geliştirilen 6 adet yeni armut çeşidinin tescili tamamlandı

Yayın Tarihi : 11.6.2021

Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Yeni Armut Çeşitleri

Gerek Türkiye gerekse Dünya'da armut yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktörlerin başında "Ateş Yanıklığı Hastalığı" gelmektedir. Hastalığın etkin bir mücadelesi olmamakla birlikte; mücadele için kullanılan kimyasallar oldukça pahalıdır ve insan-çevre sağlığı açısından zararlıdır. Hastalık, üretimi sınırlamakta, armut pazarında arz boşluklarına neden olmaktadır. Üreticiler, hastalıkla mücadele için yüksek ilaç ücretleri ödemektedir.

TAGEM'e bağlı Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM)'nce, 2006 yılından bu yana bahsedilen sorunların çözümüne katkı sağlayacak uzun soluklu bir ıslah projesi yürütülmektedir. "Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Armut Çeşit Islahı" projesi kapsamında geliştirilen 6 adet yeni armut çeşidinin tescili 2021 yılı itibari ile tamamlanmıştır. Çeşitlere dair yetiştiricilik bilgilerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalara, yoğun bir şekilde devam edilmektedir.  

Çeşit AdıHasat Tarihleri
MarSalda   Ağustos Ortası
FiRest    Eylül Ortası
SevenEylül Ortası
Dönen-CEkim Başı
GökdemEkim Başı
ArTroyaEkim Ortası