T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitümüz KOP İdaresinin düzenlediği "Hasat ve paketlemede ürün kayıplarının önlenmesi" konulu projede eğitim verdi

Yayın Tarihi : 18.9.2020

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı kapsamında düzenlediği "Hasat ve paketlemede ürün kayıplarının önlenmesi" konulu eğitim programı çerçevesinde Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personellerinden Zir. Yük. Müh. Atakan GÜNEYLİ Karaman ilinde düzenlenen 2 günlük bir dizi eğitimlere eğitimci olarak katılmıştır.

İlk gün eğitimlerde üretici, işçi, çavuş, taşıyıcı, bahçe sahibi ve üretimden sorumlu mühendislerin olduğu arazide sektör grubuna hasat ve taşımada yapılan ürün kayıpları ve bu kayıpların önlenmesi ile ilgili doğrudan eğitim verilmiştir. Şimşek Tarım AŞ, Örnek Tarım AŞ, Engin Tarım AŞ, MHU Tarım ve Hayvancılık bünyesinde faaliyet gösteren ÜNSPED Tarım AŞ ile Ali Hacıhasanoğlu üretici bahçeleri ziyaret edilmiştir.

İkinci gün paketlemede ve soğuk hava tesislerinde kayıplar ve önlenmesi ile ilgili olarak Engin Tarım SHD ve Kırefe SHD ziyaretleri ve eğitimleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Eğitim ve Toplantı salonunda Elma Birliği yetkilileri, teknik personelleri ile Karaman Tarım ve Orman il Müdürlüğü teknik personellerine "Elmada hasat kriterleri", "Elmada hasat sonrası işlemler" ve "Elma depolama" eğitimleri sunu olarak verilmiştir.

Eğitimlere Karaman Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Yusuf ŞAHİNBAŞ, Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer KOKA, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı yetkilileri, üreticiler, bahçe sahipleri, yetkili mühendisler, sorumlu kişiler ve işçiler katılım sağlamıştır.