T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Yeni Geliştirilen Üzüm Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi” tamamlandı.

Yayın Tarihi : 20.11.2019

"Yeni Geliştirilen Üzüm Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" tamamlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nın katkılarıyla, Manisa ve Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin paydaş olarak yer aldığı, 2016 yılında kurumumuz tarafından hazırlanan "Yeni Geliştirilen Üzüm Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" tamamlanmıştır. Projede gerçekleştirilen faaliyetler ve projenin sonuçları projenin yürütücüsü, kurumumuz Eğitim ve Yayım Bölüm Başkanı Dr. Turcan TEKER tarafından 13-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Aydın Kuşadası ilçesinde gerçekleştirilen 'Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda sunulmuştur.

Tamamlanan proje kapsamında Salihli/Manisa ve Buharkent/Aydın bölgelerinde bağ demonstrasyon alanları kurulmuştur. Projede yaygınlaştırılması için, 2011 yılında kurumumuz tarafından tescil ettirilen Sultan 7, Sultan 1 ve Altın Sultani üzüm çeşitleri kullanılmıştır. Proje kapsamında her iki bölgede de 7 farklı eğitim toplantısı düzenlemiştir. Kurumumuz uzman personeli tarafından 9 farklı konunun yer aldığı eğitimlere toplamda 516 üretici ve teknik eleman katılım göstermiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan 'Türk Tarım ve Orman Dergisi'nin Kasım-Aralık 2019 bülteni, "Çiftçi Yeniliklerle Tanışıyor, Verim ve Kalite Artıyor"  makalesinde, Salihli ilçesinde kurumumuz tarafından tesis edilen bağ demonstrasyon alanı üreticisinin proje hakkındaki görüşleri yer almaktadır. İlgili röportaja aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

http://www.turktarim.gov.tr/Haber/355/ciftci-yeniliklerle-tanisiyor-verim-ve-kalite-artiyor