T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Karapınar Merkezimizde “Dallı Darı” konulu Tarla Günü Etkinliği Yapıldı...

Yayın Tarihi : 4.12.2017


Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Bakanlığımız ve Konya Çimento ile ortaklaşa Dallı Darının Adaptasyonu, Adaptasyon Haritalarının Oluşturulması, Mekanizasyon Karakteristiklerinin, Enerji Bilançosunun Belirlenmesi ve Biyoetanol Atıklarından Biyogaz üretimi “TÜBİTAK 1003 – 114O941 nolu projenin Tarla Günü  Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezimizde 07 Kasım 2017 Tarihinde gerçekleştirildi.

Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezimizde yapılan Tarla Günü etkinliğine Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Dr. Cevat AYDIN, Necmettin Erbakan Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hidayet OĞUZ, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet YAKA, Enstitü Müdürümüz Mehmet Ali DÜNDAR, Konya Çimento Fabrikası Genel Müdürü Kadir BÜYÜKKARA ile çiftçilerimiz katıldı. Proje Koordinatörü Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fikret AKINERDEM katılımcılara “Dallı Darı” bitkisi hakkında bilgi verdi.

 “Dallı Darı” tüm dünyada biyoyakıt üretim amacıyla dikkati çeken güncel bir bitki olmasına rağmen ülkemizde tanınmamaktadır. 30 dekarlık alanda deneme ekimi yapılmıştır. “Dallı Darı” çok yıllık bir sıcak iklim bitkisidir. Ekonomik olarak 10 yıl faydalanılabilir. Bu bitki türünün ülkemizde çiftçi bazında tarımın gerçekleştirilmesi halinde önümüzdeki yıllarda enerji kaynağı olması nedeni ile enerji üretimi, slaj bitkisi olması nedeni ile  hayvan beslenmesi ve erozyonla mücadele için toprak muhafaza açısından çok önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Daha sonra katılımcılara Dallı Darı ekiminin yapıldığı bölgede Proje Sorumluları Müdürlüğümüz Ziraat Mühendisleri Erdal GÖNÜLAL ile Mustafa BAĞCI tarafından bilgi verildi.