T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Uluslararası Çölleşme İle Mücadele Eğitiminde Ev Sahipliği Yaptık…

Yayın Tarihi : 17.6.2016

Uluslararası Çölleşme İle Mücadele Eğitiminde Ev Sahipliği Yaptık…

                      

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Ülkemizin COP Başkanlığı döneminde deklare edilen Ankara Girişimi çerçevesinde gerçekleştirilen ve Afrika ülkelerine yönelik olarak Çölleşme ile Mücadele konusunda düzenlenen eğitim programı Konya ilinde gerçekleştirilen arazi gezileri ile devam etti.

Ülkemizin, gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri ve tecrübelerini, Afrika ülkeleri ile paylaşmak ve ülkelerin bu konulardaki kapasitesini artırmak gayesi ile düzenlenen arazi gezilerinde ilk olarak Konya Şeker Ağaçlandırma Alanı ziyaret edildi.

 

Daha sonra Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüz, Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkez ziyaret edildi. Araştırma Merkezi Müdürlüğümüz yetkilileri tarafından Enstitünün kuruluş tarihi ve amacı hakkında verdiği bilgi akabinde yapılan çalışmalar hakkında sunum yapıldı. Araştırma merkezinde yapılan çalışmalar ve türler hakkında verilen bilgiler katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi. Katılımcılar bu türlerin kendi ülkelerinde, yerelde kullanımında doğabilecek sıkıntılar hakkında sorularını yöneltip konu ile ilgili cevaplar ve yönlendirmeler aldılar.  1960 yılında sadece kum tepesi olarak bulunan, üzerinde insan değil hayvan dahi bulundurmayan ama günümüze rehabilite edilmiş şekilde ulaşan, başarılı çalışma Örnek Tepe'ye ziyarette bulunuldu.