T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

13. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı Başbakanımız ve Bakanımızın Katılımıyla Açıldı…

Yayın Tarihi : 25.3.2015

13. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarının açılışı Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU ve Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi EKER'in katılımlarıyla gerçekleşti. Törende konuşan Başbakan Davutoğlu, 2002 yılında 3,4 milyon lira olan hayvancılık desteğini, 2014 yılında 189 milyon liraya çıkardıklarını kaydetti. Söz konusu desteklerle Konya'nın hayvancılıkta öncü şehirler arasına girdiğini ifade eden Davutoğlu, 2002 yılında Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri eliyle verilen 22,5 milyon liralık kredi tutarını 2014 yılında 956 milyon liraya çıkardıklarının altını çizdi.

 

Başbakan Davutoğlu, ulusal kaynaklar ile 2006 yılında kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında Konya'ya 103 milyon lira hibe sağladıklarını dile getirerek şunları söyledi: "Bu hibeler ile Konya'da 176 tarımsal sanayi kuruldu,  1476 istihdam sağlandı. Ayrıca 7942 yeni makine ve ekipman alımını yüzde 50 hibeyle destekledik. Konya'nın da içinde bulunduğu 42 ilimizde, belediyelerle uyguladığımız yatırımlarla, Konya'ya önemli yatırımlar yapıldı ve bugün Tarım Bakanı da söyledi, bir müjdeyle geldik. Göksu Havzasında Konya ve Karaman ili içinde kalan Bozkır, Ahırlı, Hadim, Güneysınır, Akören, Taşkent, Sarıveliler, Başyayla ve Ermenek ilçelerimizde Konya ve Karaman'ın Göksu Havzası boylarında 30 milyon dolarlık kırsal kalkınma projesini devreye sokuyoruz."

 

Konya'nın bu anlamda öncü rolünü oynamaya devam edeceğini işaret eden Davutoğlu, uluslararası tarım fuarın ilk andan itibaren bugüne gelmesinde katkıda bulunanlara teşekkürlerini iletti.

 

"Mobil güneş pili fuarda görücüye çıktı"

 

Başbakan Davutoğlu, fuarla birçok önemli projenin uluslararası alanda da gündeme geldiğini, tanıtıldığını ve önemli bir platform haline geldiğini bildirdi. Davutoğlu, şöyle devam etti: "Özellikle Konya Ticaret Odasına teşekkür ediyorum. Bu fuar alanı da Ortadoğu'nun en büyük, Avrupa'nın 3 büyük tarım fuar alanı. Teşekkürlerimle bir örneği vererek bu fuarın önemini sizlerle paylaşmak istiyorum. Tarım Bakanlığımızın geçen ay, Şubat 2015'te patentini aldığı bir proje, bir makine, ilk defa bu fuarda üreticilere takdim ediliyor. Bu da 'Mobil Güneş Pilli Sulama Makinesi Projesi', bu projeyle tamamıyla güneş enerjisiyle çalışan ve 14 saat kesintisiz enerji sağlayabilen bir sulama makinesi devreye giriyor. Böylece hem güneş enerjisi ile çevreyle uyumlu bir enerji imkanı oluşturacağız hem de sulama sulama alanında teknolojik bir atılımın da öncüsü olacağız. Bu projeye bu yeni keşfe katkıda bulunan bütün mühendislere, Tarım Bakanlığımıza teşekkürleri bir borç biliyorum."

 

Türkiye'nin kararlı şekilde tarım alanındaki reformlara devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, sadece Avrupa'nın değil dünyanın da en büyük ilk 3 tarım ülkesi haline geleceğini söyledi.

 

Türkiye 2023 yılında ilk 10 ekonomi arasına girecek performansı şimdiden göstermeye başladığını ifade eden Davutoğlu, "Özellikle bu bereket diyarından Konya'dan bütün çiftçilerimize, ülke sathından bütün çiftçilerimize seslenerek diyorum ki: Ürünleriniz bereketli olsun ve Türkiye'nin geleceğinde tarım sektörünü lokomotif bir sektör haline getirmeye çalışan bütün sanayicilerimizi de tebrik ediyorum" dedi.

 

Davutoğlu, "Tarım mekanizasyonu konusunda da Konya'nın öncü rolünün devam edeceği inancımla, Konya 13. Uluslararası Fuarı'nın hayırlı olmasını diliyorum." Diyerek sözlerini bitirdi.

 

Törende konuşan Bakan Eker ise tarım üretiminde Konya'nın önemli bir şehir olduğunu ve bu alanda 13 yıldır kurumsal olarak uluslararası fuarlar düzenlendiğini söyledi.

 

Fuarların son teknoloji tarımsal ürünlerin sergilendiği ve paydaşlarına sunulduğu mekanlar olduğunu ifade eden Bakan Eker, Konya'nın tarımsal mekanizasyonda lider durumda bulunduğunu, Hükümet olarak Konya'nın bu gücünün daha da ileriye götürülmesi için destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

 

Bakan Eker, buraya gelen yüzlerce firmanın, uluslararası şirketlerin tarım teknikleri ve teknolojilerini bütün Türkiye'ye ve bölgeye sunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ve tarımsal mekanizasyonun gelişmesi için Türkiye genelinde 262 bin makine ekipman projesine yüzde 50 hibe desteği verdik. 1 milyar 200 milyon lira buraya nakdi karşılıksız hibe desteği sağlandı. Eğer çiftçiye makine ve ekipman desteği vermeseydik, bu projeyi başlatmasaydık, sanayicilerimiz, yatırımcılarımız bu kadar yatırım yapamazlardı. Bakanlık ve Hükümet olarak üreticilerimizin üretim maliyetlerini düşürüp, verimliliğini artırarak, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi için önemli bir hamle gerçekleştirdik bu mekanizasyon projesi ile."

 

"Konya'nın tarımsal üretim değeri 9,3 milyar"

 

Bilgi ve teknoloji alanında Bakanlığın gerçekleştirdiği projeler ve geliştirdiği ürünlerin bugün Türkiye ve Konya tarım sektörünü çok ileri bir noktaya getirdiğine işaret eden Bakan Eker, "Konya'da tarımsal üretimin değeri, sağlanan bütün desteklerle 2013 yılında 9,3 milyar liraya ulaştı. Çok ciddi bir yaklaşımla 2002 yılına göre 5 katı bir artış meydana geldi" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Başbakan Davutoğlu fuar alanındaki stantları eşi Sayın Sare DAVUTOĞLU Hanımefendi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi EKER'le gezdi. Fuarda sergilenen tarım aletleriyle ilgili bilgi alan Davutoğlu, burada vatandaşlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu olarak bizim de yer aldığımız Fuar, 28 Mart Cumartesi gününe kadar vatandaşlarımızın ziyaretini bekliyor.