T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SIVI KIMYASAL GÜBRE KULLANIMINA GEÇİŞ VE UYGUN MAKİNALARIN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ...

Yayın Tarihi : 30.4.2019

GÜBRETAŞ'ın Türkiye'de gübre ve gübreleme teknolojisini değiştirmeyi hedefleyen "Sulu ve Kuru Şartlarda Yetiştirilen Bitkiler için Uygun Sıvı Kimyasal Gübrelerin Üretilip Geleneksel Katı Kimyasal Gübrelerle Etkinliklerinin Karşılaştırılması ve Sıvı Gübre Kullanımı için Uygun Makinelerin Geliştirilmesi"  Ar-Ge projesi Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüz (TAGEM) tarafından desteklenmektedir.

Enstitümüzde Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Yusuf IŞIK liderliğinde yürütülen proje iki yıl sürecektir. Proje kapsamında Enstitümüz Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezimiz arazisinde ve civar arazilerde; buğday, şekerpancarı ve ayçiçeği olmak üzere 12 (oniki) lokasyonda deneme kurulmuştur.

Proje kapsamında; yeni gübre çeşitlerinin yanı sıra bu gübrelerin kullanımına yönelik yeni tarımsal ekipmanlar geliştirilmektedir.

Araştırma sonuçlandığında istenilen oranlarda besin maddesi ihtiva eden ve bitkinin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini tam olarak karşılayabilecek kompoze gübreler hazırlanarak çiftçilerimizin kullanımına sunulacaktır.