T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EGE İHRACATÇILAR BİRLİKLERİ VE MALATYA TİCARET BORSASI BAŞKANLIĞI İLE YAPILAN İSTİŞARE TOPLANTISI

Yayın Tarihi : 23.06.2022

Ege İhracatçılar Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektör Konseyi Başkanı Birol Celep, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Yalçın Geyik, İstanbul İhracatçılar Birliği Sektör Kurulu Üyesi Bahri Gültekin, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Yusuf Gabay, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Naci Çetin ve beraberindeki heyet ve Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile Enstitümüzde Malatya kayısısının dünya pazarında tanıtılması ve ihracatının artırılması üzerine toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda; Enstitümüzün yapmış olduğu AR-GE çalışmaları hakkında bilgiler verildi ve bundan sonraki süreçte yapılacak olan projeler ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Bu kapsamda; kayısının kurutulması, boylanması, kükürtlemesi, çekirdek çıkartılması ve hijyenik bir şekilde paketlenmesi ile ilgili yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar taraflar ile paylaşıldı. İçerik olarak Ege İhracatçılar Birlikleri desteğiyle 2020 yılında başlatılan "Kuru Kayısı Kalitesinin Arttırılması" projesinde bugüne kadar yapılan çalışmalar ve 2022 yılında yapılması planlanan faaliyetler değerlendirildi. Heyet yetkililerinin görüş ve önerileri de dinlenerek bir konsensüs oluşturuldu.

Başta Ege İhracatçılar Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz olmak üzere heyet yetkilileri yapılan çalışmalar ve interaktif yaklaşımlardan ötürü memnuniyetlerini dile getirerek birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi işlere imza atılacağı ve Ülkemiz menfaatlerinin artırılmasını amaçlayan girişimlerde bulunulacağı mesajını vererek Enstitümüzden ayrıldılar.