T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitümüz ortaklığında yürütülen “Vermicomposting: The Future of Sustainable Agriculture and Organic Waste Management in Europe” isimli projenin toplantısı gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 10.06.2022

Avrupa Birliği KA220 Erasmus+Mesleki Eğitimde İşbirliği Ortaklıkları programı kapsamında desteklenen Malatya Turgut Özal Üniversitesi koordinatörlüğünde, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü ortaklığında yürütülen “Vermicomposting: The Future of Sustainable Agriculture and Organic Waste Management in Europe” isimli projenin Ulusötesi Toplantısı Malatya’da gerçekleştirildi. Kayısı Araştırma Enstitü Müdürü Abdullah ERDOĞAN sürdürülebilir tarım uygulamaları alanında ilin ve bölgenin önemli merkezlerinden biri olan Kayısı Araştırma Enstitüsü’nün proje ile bölgede faaliyet gösteren üreticilerin teknik kapasitelerinin geliştirilmesine ve organik tarım alanındaki farkındalıklarının geliştirilmesine önemli katkılar sunucağını ifade etti.
Malatya Turgut Özal Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ekrem Akbulut’un yürütücülüğünü yaptığı projede, Kayısı Araştırma Enstitüsü (Malatya), NaturaInnova Organik Gübre Üretim Tesisi (Ankara), Internationale Arbeidsvereniging (Hollanda), INNOPOLIS Centre for Innovation and Culture (Yunanistan), FACE - Fondacija Agro Centar Za Edukacija (Makedonya), WWOOF España (İspanya) ve INNOTOMIA P.C. (Yunanistan) ortak kuruluş olarak yer almaktadır. Proje; Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerinde sürdürülebilir tarım uygulamaları, gıda güvenliği ve organik atık yönetimi alanlarında toplumsal taleplere çiftçiler tarafından verilen yanıtın iyileştirilmesini en verimli şekilde ele alacaktır. Proje doğal kaynakların verimli yönetimine dikkat çekerek çiftçilere, öğrencilere, ailelere, öğretmenlere ve profesyonellere sürdürülebilir tarım alanında yenilikçi uygulama örnekleri sunmayı, Türkiye, Hollanda, Yunanistan, Makedonya ve İspanya ülkeleri arasında uzun süreli işbirliği ve ortaklık kurmayı amaçlamaktadır.