T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Malatya Valisi Aydın Baruş'un Enstitümüzü Ziyareti

Yayın Tarihi : 7.03.2022

Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş, 4 Mart 2022 tarihinde Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüzü ziyaret etti. Vali Baruş'u, Enstitü Müdürü Abdullah Erdoğan, Teknik Koordinatör Cemil Ernim, bölüm başkanları ve Enstitümüz personeli karşıladı.

Vali Baruş, ilk olarak Müdürlük bünyesinde gerçekleştiren Ar-Ge çalışmaları ve Kurum hakkında bilgiler içeren brifing dosyasını inceledi. Enstitü Müdürümüz Sayın Abdullah Erdoğan'ın yapmış olduğu sunumu dinledi ve yapılan çalışmalar hakkında ilgili personellere sorular sorarak detaylı bir değerlendirmede bulundu.

Özellikle Tarım Makinaları Bölüm Başkanlığı bünyesinde gerçekleştiren teknolojik gelişmelere odaklanarak; başta "Kayısı Çekirdeği Çıkarma Makinası" olmak üzere geliştirilen teknolojik ürünlerin bir an önce sanayiye kazandırılması ve kullanıma açılması noktasında tavsiyelerde bulundu. Aynı şekilde Gıda Teknolojileri tarafından geliştirilen ürünleri inceleyen Vali Baruş, ülkemizde de sayıları yadsınamayacak oranlarda bulunan Çölyak hastalarına yönelik geliştirilen "glütensiz kurabiye" üretimi ve piyasaya sürülmesindeki aşamalar hakkında bilgi aldı. Gıda sanayisinde kullanılabilecek olan diğer ürünlerden tadan Vali Baruş, önceki ziyaretlerinde de yakından takip ettiği Hacıhaliloğlu kayısı çeşidinin kükürtlü ve kükürtsüz tatlı çekirdeklerinin kavrulması ile özel olarak imal edilen kayısı çekirdeği kahvesi başta olmak üzere köpük kurutma metoduyla elde edilen kayısı, dut gibi meyvelerin tozları gibi katma değeri yüksek ürünlerin gıda sektöründe organik olarak kullanımı konusundaki süreç hakkında bilgiler aldı. Bu tür ürünlerin sektörde karşılık bulacağını ve çalışmaların aynı hızda devam etmesi hususunda değerlendirmelerde bulunarak, desteklerini ve memnuniyetlerini dile getirdi.

Vali Baruş, incelemelerinin ardından başta Enstitü Müdürü Abdullah Erdoğan olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar dileyerek kurumumuzdan ayrıldı.