T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kayısı Çekirdeğinden Glütensiz Bisküvi Tanıtımı ve Malatya Çölyak Derneği’nin Kurumumuzu Ziyareti

Yayın Tarihi : 25.08.2021

Kayısı Çekirdeğinden Glütensiz Bisküvi Tanıtımı ve Malatya Çölyak Derneği'nin Kurumumuzu Ziyareti

            Enstitümüzde yapılan proje çalışmaları kapsamında üretmiş olduğumuz; kayısı çekirdeğinden glütensiz bisküviyi tanıtmak amacıyla Malatya Çölyak Derneği'nin saygıdeğer üyelerini ve basın mensuplarını kurumumuzda misafir ettik.          

            Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Abdullah Erdoğan bu minvalde açıklamalarda bulundu;

Erdoğan; günümüzde giderek artan; kronik ve otoimmün bir hastalık olan çölyak hastalığı hastaların sağlık ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Hastalığın tek tedavi yöntemi, ömür boyu glütensiz beslenme olup, kesin ve net bir diyet uygulanmasıdır. Diyetten, başta buğday olmak üzere arpa ve çavdar gibi unların çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle hastaların tüketebileceği glütensiz ürün yelpazesinin geliştirilmesi ve özellikle ucuz ürün temini büyük önem arz etmektedir.

            Kayısı Araştırma Enstitüsü olarak; bölgemizdeki kayısı çekirdeklerini değerlendirerek fonksiyonel bir ürün olan Glutensiz bisküvi üretiminde kullanılması amaçlanmıştır. Unun yerine, zengin diyet lif içeriğine sahip olan ve biyoaktif bileşenlerden dolayı yüksek antioksidan aktivite gösteren, vitamin ve minerallerce zengin kayısı çekirdeği unu kullanarak besin değeri yüksek bir ürün elde etmek amaçlanmıştır.

            Üretim yerimiz her türlü temastan uzak çapraz bulaşmayı önleyecek sadece bu spesifik ürün grubu için yapılmıştır. Öncelikli hedefimiz, Çölyak hastalarına her zaman ulaşabilecekleri ve ucuz temin edebilecekleri sağlıklı, katkısız bir ürün elde etmektir.

            Ayrıca Enstitü Müdürü Erdoğan, 'Kayısı Çekirdeğinden Glütensiz Bisküvi Üretimi' tesisinin resmi açılışının Eylül ayı içerisinde Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde yapılacağını duyurdu.

            Başta Malatya Çölyak Derneği Başkanı Serpil KARSLIOĞLU olmak üzere dernek üyeleri yapılan bu çalışmadan ötürü memnuniyetlerini dile getirip, teşekkürlerini sunarak kurumumuzdan ayrıldı.