T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Malatya Milletvekili Sayın Öznur Çalık'ın Enstitümüzü Ziyareti

Yayın Tarihi : 8.01.2020

Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Enstitümüzü ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyarete Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit de katıldı. Milletvekili Çalık Enstitümüz Müdürü Abdullah Erdoğan'dan çalışmalarımız hakkında bilgiler aldı.

Milletvekili Çalık, Kayısı Araştırma Enstitüsü'nün yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, "Kayısı Araştırma Enstitüsü'nde başta kayısı olmak üzere çok önemli çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Tarım Şehri Malatya hedeflerine ulaşılması için hem teknolojini, hem modernizasyonun sağlanması için Kayısı Araştırma Enstitüsü bir AR-GE vazifesi görüyor. Araştıran, geliştiren ve çalışan bir ekiple Kayısı Araştırma Enstitüsü Malatya'ya yeni ufuklar açıyor. Kayısının kükürtle ilgili sorunun bertaraf edilmesi için geliştirilen çok önemli bir sistem var. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli projeye destek verdiler. Şuanda Battalgazi ve Akçadağ'da olmak üzere iki tane sistem kurulmuş vaziyette ve sistemin diğer ilçelerde de kurulması için girişimlerimiz devam edecek" diye konuştu.

Milletvekili Çalık, "Kayısı Araştırma Enstitüsünde kayısı kahvesi yapılmış. Kahvenin 40 yıl hatırı var, ama kayısı kahvesinin 44 yıl hatırı vardır. Bütün evlerde kayısı kahvesinin kullanılmasını istiyorum. Yine kayısı çekirdeği sütünün de tüketilmesini tavsiye ediyoruz" dedi.

Enstitüde üretilen ürünlerin satışının yapıldığı Enstitü girişinde yer alan 'Ürün Satış Noktası' hakkında da bilgiler veren Müdür Erdoğan, "Hijyenik ortamda hazırlanan gün kurusu kayısı, islim kayısı, dut kurusu, domates kurusu, domates tozu, marmelat çeşitleri, reçel çeşitleri, elma cipsi, meyve kuruları, kayısı çekirdeği kahvesi, kayısı, erik, dut pestili ve daha birçok ürünü burada vatandaşlara sunmaktayız" dedi.

Milletvekili Çalık, vatandaşların bu satış noktasında yer alan ürünlere ilgi göstermelerini ve yoğun bir ilgi olması neticesinde de şehir merkezinde de böyle bir hizmetin faydalı olacağını ifade etti.

Ziyaretini tamamlayan Milletvekili Çalık, Enstitümüz Müdürü Erdoğan'a ve onun nezdinde tüm çalışanlara teşekkür edip güzel çalışmalarında başarılar diledikten sonra Enstitümüzden ayrıldı.