T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş'un Enstitümüzü Ziyareti

Yayın Tarihi : 26.06.2019
Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş, 21 Haziran 2019 tarihinde Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'müzü ziyaret etti. Vali  Baruş'u, Enstitü Müdürü Abdullah Erdoğan, İdari ve Teknik Koordinatör Vekili Selçuk Avcı, bölüm başkanları ve Enstitümüz personeli karşıladı.

Vali Baruş, ilk olarak Müdürlük bünyesinde yer alan araştırma laboratuvarlarında incelemelerde bulundu. İlgili personellerce laboratuvarlarda yer alan cihazlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Ürün Geliştirme Laboratuvarında da incelemelerde bulunan Vali Baruş’a Hacıhaliloğlu kayısı çeşidinin kükürtlü ve kükürtsüz tatlı çekirdeklerinin kavrulması ile özel olarak imal edilen kayısı çekirdeği kahvesi ve kahvenin imalatı hakkında bilgiler verildi. Vali Baruş daha sonra TÜBİTAK projesi çerçevesinde kurulan kayısı yıkama, gruplandırma, islimleme ve kurutma entegre sisteminde incelemelerde bulunarak, sistemin çalışması ve avantajları hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Merkez kampüs içerisindeki yer alan, proje çalışmaları kapsamında kurulmuş kayısı, kiraz, dut, kızılcık, badem ve ceviz parselleri ve seralar gezildi. Enstitü Müdürü Erdoğan, bu meyve türlerinin araştırma parsellerinde muhafaza altında tutarak Malatya ve yöresinde kayısının yanı sıra yetiştirilebilecek diğer ürünler olarak tavsiye ettiklerini ve bu meyve türleri üzerinde araştırma çalışması yapmak isteyen akademisyenlere materyal desteği sağladıklarını ifade etti.

Vali Baruş incelemelerinin ardından Enstitü yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür etti. Çalışmalarında başarılar dileyerek Enstitümüzden ayrıldı.