T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin Enstitümüzü Ziyareti

Yayın Tarihi : 13.10.2018

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Malatya programı kapsamında 13 Ekim 2018 tarihinde Kayısı Araştırma Enstitü Müdürlüğü'müzü ziyaret etti. Ziyarete; Malatya Valisi Ali KABAN, Malatya Milletvekili Öznur ÇALIK, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur POLAT, Bakan Yardımcısı Hadi TUNÇ, TMO Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL, TKDK Başkanı Hakan KALENDER, GKGM Genel Müdürü Muharrem SELÇUK ile Bakanlığımızın genel müdür yardımcıları ve daire başkanları da iştirak etti.

Kurumumuz ve devam etmekte olan faaliyetlerimiz hakkında Enstitü Müdürü Abdullah ERDOĞAN'dan bilgiler alan Bakan Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, TÜBİTAK 1007 programı desteğiyle yürütülen "Yüksek Kaliteli Kuru Kayısı Üretimi için Kükürtleme, Kurutma ve Depolama Sistemlerinin Geliştirilmesi" isimli proje kapsamında tesis edilen pilot kükürtleme-kurutma ünitesinde incelemelerde bulundu.

Enstitü Müdürü Abdullah ERDOĞAN, benzer bir kükürtleme sisteminin dünyada kullanılmamakta olduğunu, homojen kükürtleme yapabilen ilk prototipin proje kapsamında tesis edildiğini belirterek, "Otomatik Kükürtleme Ünitesi ile Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilmiş;  5 saatlik işlem süresinde istenilen düzeyde homojen kükürtleme yapılmıştır. Bu işlem çiftçi şartlarında 24 saatte yapılmaktadır.  Ayrıca, yerde günlerce süren kurutma işlemi yerine güneş panelleri kullanılarak enerji tüketimi azaltılmış, hızlı ve homojen kurutma yapabilen bir kurutma sistemi kurulmuş,  taze kayısılar 42 saatten daha kısa sürede kurutulabilmiştir. Geliştirilen sistemlerle istenilen kükürt düzeyinde homojen kükürtleme ve kurutma işlemleri sonucunda standart kalitede kuru kayısı üretimi gerçekleştirilmiştir" dedi. Bakan Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, beraberindeki Bakanlık yetkililerine kükürtleme-kurutma sisteminin yaygınlaştırılmasının desteklenmesi konusunda talimat verdi.

Ürün geliştirme laboratuvarında da incelemelerde bulunan Bakan Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, kayısıya katma değer kazandırmak amacıyla geliştirilen kayısı çekirdeği kahvesi, sürülebilir kayısı ezmesi, kayısı pekmezi, çağla turşusu gibi ürünler hakkında bilgiler aldı.

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin kayısı, fındık, fıstık, zeytin ve zeytinyağı gibi prestijli ve çok güzel ürünleri bulunduğunu belirterek "Bizim başka sektörlerde yaptığımız çok iyi işler var. Gıdada da bizim çok iyi bir markamızın olması lazım. Bakanlık olarak genel bir şemsiye, global bir marka oluşturalım istiyoruz" dedi.