T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mürver Hasadı Başladı

Yayın Tarihi : 8.08.2018

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü liderliğinde, Enstitümüzün de aralarında bulunduğu 4 farklı lokasyonda yürütülmekte olan "Aronya ve Mürver Meyve Türlerinin Farklı Ekolojilerde Yetiştiriciliği, Meyve Karakteristik Bileşenleri ve Biyoyararlılığının İncelenmesi" adlı proje kapsamında yetiştirilen Haschberg mürver çeşidi hasadı yapıldı.

Hasat çalışmalarına Proje Lokasyon Lideri Çiğdem YAVUZ, Enstitü Müdürümüz Abdullah ERDOĞAN, Enstitümüz Yetiştirme Tekniği Bölüm Başkanı Yusuf BAYINDIR ve Didem KOŞAR katıldı. Ağustos ayının ilk haftası başlayan hasat çalışmalarına kademeli olarak devam edilmektedir.

Proje Lokasyon Lideri Çiğdem YAVUZ, son yıllarda yürütülen araştırmaların mürver bitkisinin antosiyanin ve antioksidan kapasitesi bakımından oldukça zengin olduğunu gösterdiğini, bu yönüyle mürver bitkisinin antikanserojen etkisinin yüksek olduğunu belirtti. Çiğdem YAVUZ "Mürver bitkisi yakın gelecekte yeni bitki türleri içerisinde önemli bir yere sahip olacaktır" dedi.

Yetiştirme Tekniği Bölüm Başkanı ve Proje Yürütücüsü Yusuf BAYINDIR "Mürver bitkisi yüzyıllardır Avrupalılar tarafından hastalıkları iyileştirici özelliği ile bilinmektedir. Pek çok hastalığın tedavisinde mürver bitkisinin yaprak, çiçek ve kök ekstraktları kullanılmaktadır" dedi.

Enstitü Müdürümüz Abdullah ERDOĞAN "Diyabet, hipertansiyon, felç, kardiyovasküler hastalıklar ve çeşitli kanser hastalıklarının giderek artması, bu hastalıklarla mücadelede antioksidan içeriği bakımından zengin meyve türlerinin yetiştiriciliğine yönelik ihtiyacı da artırmaktadır. Bu proje ile yüksek antioksidan içeriği ile önemli bir tıbbi aromatik bitki olan mürverin ilimiz ekolojisine uygun çeşitlerinin belirlenmesi ve ülkemizde henüz az tanınan mürver çeşitlerinin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir" dedi.