T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tacikistanlı Çiftçilere “Kuru Kayısı Üretimi” Konulu Eğitim Verildi

Yayın Tarihi : 6.07.2018

Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından "Kırsalda Büyüme ve Ekonomik Esnekliğe Doğru TRIGGER" projesi kapsamında 6 kişilik Tacikistan heyetine 02-06 Temmuz 2018 tarihlerinde kuru kayısı üretimi konusunda eğitim verildi. Eğitim konuları bahçe tesisi, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat ve hasat sonu işlemler konularını içermektedir. Teorik ve pratik eğitimlerin yanısıra örnek bahçe ziyaretleri, yerel gübre ve ilaç bayi ziyaretleri ve yerel tarım makinaları üreticileri ziyaretleri de yapılmıştır.

5 günlük yoğun eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgeleri Enstitü Müdürümüz Sayın Abdullah ERDOĞAN tarafından takdim edilmiştir. Abdullah Erdoğan yaptığı konuşmasında "Kuru kayısı konusundaki deneyimlerimizi Türki cumhuriyetlerle paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız. " dedi.

Heyet başkanı Sayın Bobokhanova Muyasara Akhmedovna yaptığı konuşmasında "Eğitimler oldukça faydalı oldu. Gerek verilen eğitimin kalitesi, gerekse misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederiz. Biz de sizleri ülkemizde misafir etmek isteriz." dedi.