T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Uluslararası Tarımsal Araştırma Heyeti’nin Enstitümüzü Ziyareti

Yayın Tarihi : 27.06.2018

Bir dizi temaslar gerçekleştirmek üzere ülkemizde bulunan ve başkanlığını Tunus Tarım Bakan Yardımcısı Tawfik Oueslati'nin yaptığı Uluslararası Tarımsal Araştırma Heyeti, Enstitümüzü ziyaret etti. Heyete, Enstitü Müdürümüz Sayın Abdullah Erdoğan tarafından kurumumuz faaliyetleri ile ilgili sunum yapıldı. Uluslararası Tarımsal Araştırma Heyeti ilimizde üretimi yapılan kayısı çeşitleri, kayısı üretimi, kayısı kükürtleme ve işleme konularında bilgiler aldılar.

Enstitü Müdürümüz Abdullah Erdoğan yaptığı konuşmasında heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tunus'ta yetiştirilen kayısı çeşitlerinin genel olarak sofralık çeşitlerden oluşması nedeniyle, kurutmadan ziyade sofralık çeşitlerin geliştirilmesi, bahçe tesisi ve yıllık bakım işlemleri hususlarında önerilerde bulundu.

Tunus Tarım Bakan Yardımcısı Tawfik Oueslati yaptığı konuşmasında Tunus'da üretimi yapılan kayısı çeşitleri ve Tunus kayısı üretimi hakkında bilgiler verdi.  İkili işbirliğinin arttırılması, bilgi paylaşımı ve araştırmacı değişimi konularında işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Yapılan sunumlardan ve Türk misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tawfik Oueslati "Bizi burada misafir ettiğiniz için, gösterdiğiniz yakın ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Sizinle Enstitü olarak tarım konusunda işbirliğine hazırız. Sizleri Tunus'ta görmek ve misafir etmek isteriz." dedi.

Toplantı salonunda gerçekleştirilen karşılıklı sunumların ardından Uluslararası Tarımsal Araştırma Heyeti'ne Enstitümüz kükürtleme – kurutma pilot tesisi gezdirildi. Gıda Bölüm Başkanı Bülent Öztürk tarafından tesis hakkında heyete bilgilendirme yapıldı.

Temasların ardından heyet Malatya'daki kayısı işleme tesislerini gezmek üzere Enstitümüzden ayrıldılar.