T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Çilek Yetiştiriciliğinde Kadın Eli" Projesi Eğitim Çalışmaları Tamamlandı

Yayın Tarihi : 5.9.2016
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüz ile Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında hayata geçirilen “Çilek Yetiştiriciliğinde Kadın Eli” projesinin 3 günlük teorik eğitim kısmı 31 Ağustos – 2 Eylül 2016 tarihleri arasında tamamlandı.

Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimlerin son gününe Malatya Valisi Sayın Mustafa Toprak’ın yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Zülküf Yıldırımoğlu, Enstitümüz Müdür Vekili Tahir Macit, Enstitümüz Müdür Yardımcısı Cemil Ernim ve Enstitü çalışanlarımız katıldı.

Enstitümüz Müdür Vekili Tahir Macit kadın çiftçilere verilen teorik eğitim sonrası sonbahar döneminde seddeleme, malçlama, fide temini ve dikiminin gerçekleştirilerek 2017 yılı erken ilkbaharında çileklerin örtü altına alınacağını ifade etti. Macit ayrıca “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” projesi kapsamında da 500 metrekarelik ayrı bir alan üzerinde de ‘Böğürtlen ve Ahududu Yetiştiriciliği’ projesinin hayata geçirileceğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Zülküf Yıldırımoğlu, projenin amacının kentteki tarımsal üretime yenilik katmak ve kadın çiftçileri tarımsal yeniliklerle buluşturmak olduğunu söyledi. 

Malatya Valisi Sayın Mustafa Toprak ise ta​rımsal üretimin iyi tekniklerle ve yeni ürün çeşitleriyle daha kaliteli olarak üretilmesi ile hem çiftçilerin aile ekonomisine hem de ülkenin ekonomisine katkı sağlaması gerektiğini belirterek, “Müdürlüklerimiz bu konuda gerekli eğitimleri verirken teorik olduğu kadar arazide de uygulamalı olarak veriyor. Artık gelişen dünyada zamanın önemi var, imkanların geliştirilmesi, küresel yarışta bizimde ileri gitmemiz gerekiyor, Devletimizin, bakanlıklarımızın, tüm kurum ve kuruluşları ile iyi bir işleve sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Çilek eski usullerle üretilebilir ama önemli olan birim başına daha fazla, daha kaliteli ve daha az zaman harcayarak üretilmesidir. Bu projenin de bunu gerçekleştirdiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Malatya’nın kayısı üretiminde dünyada söz sahibi olmayı başardığını ifade eden Malatya Valisi Sayın Mustafa Toprak, “Malatya diğer ürün çeşitlerinde de bunu yapabilecek düzeydedir. Ulusal manada ülkemizde üretilen Alıç, İğde, Kızılcık, Kayısı ve Dut’un tüm çeşitlerinin burada gen bankası var, bu önemli bir şey, onların hangilerinden daha fazla ve kaliteli ürün elde edildiğini araştırarak, çeşitlendirerek fidan üretimini ona göre yapıyorlar. Araştırma Enstitülerinin önemi de burada. Kayısı tüm illerde üretiliyor. Ama Malatya kayısısı aroma, tat, büyüklük ve diğer nitelikler açısından çok farklı. Malatya’nın havası, suyu, iklimi, insanı ayrı bir değer diye düşünüyorum. Bu anlamda sizlerin de, Malatya’nın insanlarının da bu ürünlerin yetişmesinde önemli bir katkı sağladığını da biliyorum” diyerek proje sürecinin başarılı geçmesi temennisinde bulunurken kadın girişimcilerin, öneri, istek ve taleplerini de dinlemeye hazır olduğunu belirtti.

Kadın girişimciler ise Vali Toprak’tan ipek böceği, tıbbi aromalı bitki bahçesi ve organik ürünlerin satışının yapılabileceği ayrı bir pazar yeri gibi taleplerde bulundular.

Kadın girişimcilerin bu taleplerinin ilgililerce değerlendirilmesini ve çalışma yapılmasını isteyen Vali Toprak, fırsat verildiğinde kadınlarının çok güzel ve başarılı işlere imza attığını da belirtti.

Projenin ilerleyen aşamasında Enstitümüzde kurulacak olan 500 metrekarelik örnek çilek üretim parselinde çilek üretiminin bütün aşamaları kursiyerlerle beraber uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.