T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2018-2019 Zeytin Rekolte Tahmini Toplantısı Enstitümüzde Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 27.9.2018

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla "2018-2019 Zeytin Rekolte Tahmini Toplantısı" Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlendi.

Toplantıda Tarım ve Orman Bakanı, "Zeytine sorsalardı 'kimi bakan olarak istersin' diye, herhalde beni seçerdi, bu işi her boyutuyla yaptım." ifadelerini kullandı.

Sofralık zeytinde Türkiye'nin İspanya'dan sonra dünyada ikinci, zeytinyağında ise dördüncü sırada olduğunu hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Zeytin üretimi 600 binden 846 bin hektara gelmiş, bana soracak olursanız yeterli değil. Ben 20 senenin üzerinde bu işin içindeyim, daha hızlı büyümemiz lazım." diye konuştu.

Zeytin ve zeytinyağı okuryazarlığını geliştirmek istediklerine dikkati çeken Bakan Dr. Pakdemirli, bunun yanında da tüketimi yükseltme hedeflerini vurguladı.

Zeytinde ihracatın artmasını gerektiğini aktaran Dr. Bekir Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Dünyada ikinci olduk' diyoruz ama lider de olabiliriz. Zeytini mutlaka tekrar ele almamız lazım. Zeytin sektörüne yönelik çalışmalar sürecek. Yapılan çalışmalara göre 2018-2019'da 1,5 milyon ton rekoltemiz görülüyor ve bunun 1 milyon 77 bin tonu yağlık, 423 bin tonu sofralık, bundan da 193 bin ton zeytinyağı çıkacağı varsayılıyor.

Türkiye'deki tarım ürünlerinden katma değerli global bir marka oluşturmalıyız. İtalya'nın Napoli kentinde adam domatesleri alıyor, kurutuyor ve kilosunu 25 avroya satıyor. Bu katma değeri yakalayacak bir şeyler yapmalıyız. Klasik, anadan babadan kalma yöntemleri bırakıp artık ambalajlı ihracata kafa yorulması lazım. Modern tekniklerin hepsini kullanmamız lazım."

Tağşişle ürünlere verilen cezalarla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptıklarını da ifade eden Dr. Pakdemirli, "Artık bunu da caydırıcı hala getireceğiz. Cezaları ödenemeyecek boyuta getirirsek ve 'ödeyemedim' derse 'kusura bakma yapmasaydın' diyeceğiz. Hepimiz bunun karşısında olmamız lazım. Destekler konusuna gelince, 80 kuruş desteği artırırsak ne olur bilmiyorum ama ambalaj desteğini yükseltip ihracatı artırmamız lazım. Kalite artarsa üretici de sanayici de gayret gösterir. Egeliler olarak zeytinyağına sponsor olup onu anlatmamız lazım. Verilen destekler de önemli ama birilerinin eline oltayı vermek değil de balık tutmayı öğretmemiz lazım" açıklamasında bulundu.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet'in de bir konuşma yaptığı toplantının ardından Bakan Pakdemirli, zeytinyağı tadımına katıldı, zeytin silkme makinesi kullanarak zeytin hasadı yaptı