T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜBİTAK 4004 "Organik Tarımı Büyütüyoruz" başlıklı projemiz başladı

Yayın Tarihi : 13.7.2018
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı, 4004 “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” Destekleme Programı 118B541 no’lu Projemiz ORGANİK TARIMI BÜYÜTÜYORUZ (OTB) kabul edilerek 1. Grup Faaliyetleri başarı ile tamamlandı.
Projede, bitkisel-hayvansal organik üretim ve tarımsal ekolojinin çevre koruma ile bağlantılı olarak korunması ile önemi Demirci'de bu yıl tamamlanan 'Demirci Organik Tarım Kapasitesinin Belirlenmesi ve Geliştirilmesi' projemizi destekleyici niteliğinde İlköğretim 7. sınıf çiftçi çocuğu öğrencileri hedef kitle alınarak toplam 80 öğrenci ile gerçekleşecektir.
Projede; Manisa’nın Demirci ve Köprübaşı ilçelerinde ikamet eden 7. Sınıf öğrencisi çiftçi çocuklarına organik tarımı anlatmak, benimsetmek, sevdirmek ve ilçelerden genç nüfus göçünü engelleyerek organik tarımı yaygınlaştırarak sürdürülebilirliğini sağlamak amaçlanmaktadır.
Proje, İzmir-Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü (ZAE) yürütücülüğünde, Demirci ve Köprübaşı İlçe Tarım Müdürlükleri, MEB Demirci ve Köprübaşı İlçe Müdürlükleri ortaklığı ve İzmir-Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği eğitmenleri ile Karaoklar Ekolojik Hayat Çiftliği ve İlhan Sarı Organik Zeytin Çiftliği ev sahipliğinde planlanmıştır.
Proje ilk grup etkinlikleri 2-8 Temmuz 2018’de gerçekleşmiştir. Etkinliklerin son gününde gerçekleşen Sertifika Töreninde Köprübaşı Kaymakamı Mehmet SERT, Demirci Belediye Başkanı Selami SELÇUK, Demirci Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa ÜNLÜ, Köprübaşı İlçe Tarım Müdürü Alptekin Sağıroğlu, Demirci İlçe Tarım Müdürü İslam KÖSE, İzmir-Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik personelleri ve eğitmenler tarafından öğrencilere sertifikaları verilmiştir.