T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Türkiye Zeytincilik Sektör Raporu Projesi Toplantısı

Yayın Tarihi : 30.3.2015
Türkiye Zeytincilik Sektör Raporu Projesi kapsamında proje ara dönem toplantısı 27 Mart 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde proje paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Toplantıda 2014 yılı faaliyetleri hakkında paydaşlara genel bilgilendirme yapılarak, 2015 yılında gerçekleştirilmesi planlanan eylemler hakkında ön bilgilendirmeler yapılarak paydaşların görüşleri alınmıştır.
Görüşmeler sırasında sektörün acil ihtiyaçları değerlendirilmiş ve tarımsal verilerin doğrulanması, değerlendirilmesi; zeytinde verim tahminleme çalışmalarının bilimsel bir metot ile belirlenmesi; pirina, karasu ve zeytinde atık yönetimi konularının işleneceği bir çalıştay ile masaya yatırılması konusunda görüş birliğine varılmıştır.
Projenin sektöre ve kamuya aktarılmasına yönelik veri tabanı oluşturma ve yönetimi konularında Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk SOYUER, Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr.Şevket KALANLAR ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Arda BALKAN’dan teknik destek alınmıştır.
Çalışmanın 2015 yılı sonuna kadar bitirilip raporlanması planlanmaktadır.