T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CIMMYT Dünya Buğday Programı Danışmanı Dr. Hans BRAUN Enstitümüzü Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 28.07.2022
Uluslararası Buğday ve Mısır Geliştirme Merkezi (CIMMYT) - Dünya buğday programı eski müdürü ve danışmanı Dr. Hans BRAUN, enstitümüze olan ziyaretini 27 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında enstitü olanaklarımız ve yapılan çalışmalar hakkında kendisine bilgi verildi. Türkiye ve Dünya tarımının sorunları hakkında tartışıldı. Özellikle CIMMYT Toprak Kökenli Patojenler ve Uluslararası Kışlık Buğday Programı kapsamında enstitümüz ile ortak yürütülen projeler ile ilgili görüşüldü.

 Dr. Hans BRAUN merkez ve toprak su yerleşkemizdeki denemeleri görme imkânı buldu. Yürütülen ve planlanan projeler, kapasite geliştirme, toprak hastalıkları için ıslah program planı, uluslararası toplantı ve eğitim konuları toplantıda öne çıkan konular arasında yer aldı. 

Ülkemiz ve hedef bölgelerden katılan genç araştırıcı/bilim adamlarının bilgisinin iyileştirilmesi ve yeni yöntemlerin tanıtılması yoluyla bilime katkıda bulunulan eğitim programlarının önemi ve devam ettirilmesi konuları üzerinde duruldu. 

Toplantıya CIMMYT uzman araştırıcıları Dr. Abdelfattah DABABAT (CIMMYT Ülke Koordinatorü), Dr. Beyhan Akın (IWWIP Koordinatoru), Dr. Gül Erginbaş ORAKÇI, Ziraat Mühendisi Emrah KOÇ, ICARDA Ülke temsilcisi Dr. Mesut KESER ve Enstitü Müdürü Dr. Sabri ÇAKIR, Müdür Yardımcısı Dr. Suat ÖZDEMİR, Teknik Koordinatör Dr. Sali FİDAN, Islah Bölüm Baskanı Dr. Savaş BELEN, Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Abdullah Taner KILINÇ katıldı. 

Dr Hans BRAUN yıllar sonra tekrar Enstitümüzü ziyaret etmiş olmaktan memnuniyetini dile getirdi. Senelerdir birlikte başarılı projeler yürütüyor olmanın önemini vurguladı.  Başta Enstitü müdürü Dr. Sabri ÇAKIR olmak üzere tüm enstitü çalışanlarına gayret ve destekleri için teşekkür etti. Çalışmaların önümüzdeki yıllarda aynı şekilde devam etmesi konusunda temennide bulundu.